Chcesz zalegalizować swój pobyt? Jako Polacy mamy prawo mieszkać i pracować w Hiszpanii, jednak musimy w tym celu załatwić parę formalności. Szykuj się więc na niezłe bieganie po urzędach i czas oczekiwania ponad cztery miesiące. Jak to załatwić? Dla przyjrzystości podzieliłem to na cztery etapy z których składa się cały proces. Tak to wygląda na Gran Canaria, w innych miejscach Hiszpanii może być trochę inaczej.
1. Do zalegalizowania pobytu potrzebujesz zameldowania. Aby je załatwić wystarczy, że pójdziesz z umową najmu mieszkania do urzędu miejskiego (Ayuntamiento). Tam wypełnisz formularz i po trzech dniach dostaniesz zaświadczenie o zameldowaniu (certificado de empadronamiento), za które zapłacisz kilka Euro.
2. Potem zabierasz to zaświadczenie, dwa zdjęcia, kopię paszportu (strona z danymi i zdjęciem) i idziesz do Delegación del Gobierno na Plaza de la Feria. Prosisz o numerek do pokoju numer trzy (dla petentów z Unii Europejskiej). Wypełniasz dwa formularze, dołączasz to co przyniosłeś ze sobą i dostajesz potwierdzenie. Po odbiór każą Ci się zgłosić gdy przyjdą pocztą dokumenty potwierdzające nadanie statusu rezydenta. Może to trwać około trzech miesięcy.
3. Z tymi kwitami idziesz do jakiegokolwiek banku i wpłacasz niecałe siedem Euro. Później wracasz do Delegación del Gobierno, pokój numer trzy. Babka zabierze to co dała Ci wcześniej i to co przyszło pocztą. W zamian da Ci inny kwitek i skieruje na policję. Nie przejmuj się, to w tym samym budynku. Tam pokazujesz to co dostałeś w pokoju numer trzy. Wezmą Twój podpis, odcisk palca, dadzą w zamian kolejny kwitek i każą wrócić za 30 - 40 dni.
4. Posłusznie więc wracasz po tym czasie i dostajesz nową, pachnącą kartę identyfikacyjną w kolorze blue. To Twoja wymarzona tarjeta de residencia, z którą załatwisz wszystko (no, może prawie wszystko) w urzędach oraz otrzymasz sporą zniżkę (ok. 30 - 40%) na niektóre środki transportu.
Edycja 26.09.07: Uwaga, powyższa informacja troszkę się zdeaktualizowała, bowiem obecnie nie dostaje się już plastikowej karty rezydenta. Zamiast niej otrzymuje się zastępujący ją papierowy wydruk formatu A4.
Karta rezydenta
- Odsłony: 40455