Zmiany w Seguridad Social

Wszystkie tematy związane z życiem na Kanarach
tatko
Zaangażowany
Zaangażowany
Posty: 293
Rejestracja: czw, 20 paź 2011, 08:48

Zmiany w Seguridad Social

Post autor: tatko » śr, 6 lut 2013, 21:20

od jakiegoś czasu- (a ja sie dowiedziałem dzisiaj p przejechaniu się pod oficinę wczesnym rankiem i odstaniu swojego) trzeba mieć najpierw kontrakt od pracodawcy żeby móc otrzymać numer SS.
Dla mnie to nowość bo ja załatwiałem SS bez niczego było mi potrzebne do córki szkoły.
A Dżej Dżejowi powiedzieli w robocie żeby przyniósł numer SS bo chcą podpisać contrato.
Znaczy że nawet kanarki nie wiedzieli jeszcze. A i dostałem kartkę gdzie to jest opisane.
czyli że tak jest a nie że ja nie zrozumiałem :wink: więc uprzejmie Szanownemu Państwu donoszę

Życzliwy :lol:

Awatar użytkownika
el malage
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 189
Rejestracja: pt, 5 gru 2008, 13:52
Lokalizacja: Teneryfa Sur

Re: Zmiany w Seguridad Social

Post autor: el malage » czw, 7 lut 2013, 01:57

Tatko pisalem juz o tym ;),teraz jest jeszcze bardziej skomplikowane.Idziesz do pracodawcy by wystawil pre-kontrakt ,a raczej list polecajacy z pieczatka firmy i zapewnieniu ze zostaniesz zatrudniony na danym stanowisku (to wystarczy ) .ale uwaga !!!!!!! teraz na Teneryfie trzeba umowic sie na cita previa przez telefon !!!!!!!!!! 922602510 i czesto spotkanie jest za kilka dni .Na spotkanie trzeba przyjsc z wypelnionym wczesniej wnioskiem . http://www.seg-social.es/prdi00/groups/ ... io/365.pdf

mozna go wydrukowac wczesniej i wypelnic przed spotkaniem,
Pozdrawiam z Teneryfy Sur

Awatar użytkownika
Viking1404
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: sob, 8 wrz 2012, 01:17
Lokalizacja: Fuerteventura

Re: Zmiany w Seguridad Social

Post autor: Viking1404 » pn, 11 lut 2013, 02:46

el malage pisze:Tatko pisalem juz o tym ;),teraz jest jeszcze bardziej skomplikowane.Idziesz do pracodawcy by wystawil pre-kontrakt ,a raczej list polecajacy z pieczatka firmy i zapewnieniu ze zostaniesz zatrudniony na danym stanowisku (to wystarczy ) .ale uwaga !!!!!!! teraz na Teneryfie trzeba umowic sie na cita previa przez telefon !!!!!!!!!! 922602510 i czesto spotkanie jest za kilka dni .Na spotkanie trzeba przyjsc z wypelnionym wczesniej wnioskiem . http://www.seg-social.es/prdi00/groups/ ... io/365.pdf

mozna go wydrukowac wczesniej i wypelnic przed spotkaniem,
Nie wprowadzajcie ludzi na forum w bład od czasu jak Hiszpania otworzyła oficalnie rynek pracy dla Polski tj.2005r zawsze było potrzebne legalne zatrudnienie na kontrakt czy do seguridadu,konta bankowego,rezydencja itp.

Awatar użytkownika
el malage
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 189
Rejestracja: pt, 5 gru 2008, 13:52
Lokalizacja: Teneryfa Sur

Re: Zmiany w Seguridad Social

Post autor: el malage » czw, 14 lut 2013, 02:17

Proponuje sprawdzic najpierw i sie przekonac na wlasnej skorze jak to jest srednio raz na 2 tygodnie jestem SS i chyba od 7 lutego jeszcze sie nic nie zmienilo.
Pozdrawiam z Teneryfy Sur

Awatar użytkownika
Włodek
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 58
Rejestracja: sob, 1 sty 2011, 10:14

Re: Zmiany w Seguridad Social

Post autor: Włodek » czw, 14 lut 2013, 18:35

Czy może ktoś wyjaśnić dokładniej co to jest SS i do czego potrzebne.?
Tatko pisze, że potrzebował do córki szkoły , el malage że trzeba być zatrudnionym lub przynajmniej pre kontrakt.
Czy to znaczy, że bez tego mi córki do szkoły nie przyjmą? czy może można otrzymać SS opłacając jakieś składki ???

W innym wątku viola pisze, że wystarczy mieć 6000 euro na osobe i 3000 na dziecko na koncie żeby otrzymać rezydencję, rozumiem że konto musi być w hiszpańskim banku ?

Ktoś jeszcze napisał, że do otwarcia konta potrzena rezydencja, zbierając te wszystkie informacje mam mały mętlik w głowie, wręcz mózg mi sie lasuje. :shock:
Wybieram się na Teneryfę w sierpniu i nie wiem od czego zacząć po przyjeździe, czy najpierw po N.I.E. z zaświadczeniem z banku, czy meldunek w pierwszej kolejności potem do banku i po N.I.E.? Podane informacje wydają się lekko sprzeczne.
Oświećcie mnie, proszę. :roll:

Awatar użytkownika
el malage
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 189
Rejestracja: pt, 5 gru 2008, 13:52
Lokalizacja: Teneryfa Sur

Re: Zmiany w Seguridad Social

Post autor: el malage » pt, 15 lut 2013, 02:10

Seguridad Social to instytucja panstwowa podobna do naszego ZUSu ,corke bedziesz mogl dolaczyc do swojego ubezpieczenia ,kiedy takowe bedziesz posiadal. Kolejnosc zalatwiania dokumentow powinna bys nastepujaco: Numer NIE wraz z cala rodzina,potem zameldowanie calej rodzinki ,otwarcie kata ,nast.proba wyrobienia Rezydencjii i tutaj w zaleznosci od potrzeb albo musimy byc zatrudnieni (zdobycie nr SS) lub samozatrudnienie lub wg wymagan pieniadze w banku.Posiadanie rezydencjii nie jest konieczne do zatrudnienia lub zameldowania.
Pozdrawiam z Teneryfy Sur

gabi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn, 14 sty 2013, 10:25

Re: Zmiany w Seguridad Social

Post autor: gabi » pt, 15 lut 2013, 22:53

Przejrzałam całe forum i nie mogłam znaleźć. Jaka jest wysokość składki ubezpieczeniowej, jeśli otworzę działalność gospodarczą na Teneryfie? Jeśli gdzie jednak umknęła mi ta informacja - proszę - podeślijcie mi link. Dzięki.

Awatar użytkownika
el malage
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 189
Rejestracja: pt, 5 gru 2008, 13:52
Lokalizacja: Teneryfa Sur

Re: Zmiany w Seguridad Social

Post autor: el malage » sob, 16 lut 2013, 00:56

Minimalna oplata dla osob prowadzacycch dzialanosc jest naiczana od zmiennej podstawy ,na ten moment to jest 858,60 e minimalna stawka od ktorej musimy naliczyc 29,9% czyli jakies 256,72 e,zmizki sa dla kobiet ponizej 30 roku zycia i mezczyzn ponizej 35 ,co daje kwote ok 180 e miesiecznie przez 15 pierwszych miesiecy.
Pozdrawiam z Teneryfy Sur

Awatar użytkownika
ilonka
Bywalec
Bywalec
Posty: 104
Rejestracja: ndz, 31 lip 2011, 09:57
Kontaktowanie:

Re: Zmiany w Seguridad Social

Post autor: ilonka » pn, 18 lut 2013, 21:28

Wlodek nie przejmuj sie. Do tego czasu to sie jeszcze zmieni fefnascie razy. Radze dowiadywac sie o wszystko tu przed samym wyjazdem.
Tomek co do umawiania z SS to tak telefon, ktorego nie odbieraja. Ostatnio bylismy pod ss dzwoniac i nic. Weszlismy do srodka mowiac do nich - dzwonimy, ale od pol h nikt nie odbiera! Umowili cite na miejscu...Dodam ze dwie osoby mialy klientow, a pozostale 5 siedzialo nie raczac odebrac tego cholernego telefonu!
Zycze powodzenia;) Jest na swiecie tyle fajniejszych miejsc;)

Awatar użytkownika
viola
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 135
Rejestracja: pt, 27 kwie 2007, 22:59
Lokalizacja: POLSKA Gran Canaria
Kontaktowanie:

Re: Zmiany w Seguridad Social

Post autor: viola » wt, 19 lut 2013, 09:53

Wlodek,nie wiem jak jest na teneryfie bo mieszkam od 6 lat na Gran Canarii,kilka razy w miesiacu jestem w roznych instytucjach ,czesto nawet bardzo pomagam rodakom..bezinteresownie...konto mozesz zalozyc bez NIE,na paszport,numer NIE dostaniesz na 3 miesiace,numer seguridad social rowniez mozna uzyskac od reki majac numer NIE bez zakladania dzialalnosci,mi sie to udaje tutaj bez wiekszych problemow,co do seguridad social oplata miesieczna na dzialalnosci ryczaltowej jest 314 euro,jesli chcesz ubezpieczyc sie aby korzystac z centrum zdrowia w wybranych klinikach oplata jest zroznicowana ze wzgledu na wiek od 20-47 euro za osobe.To sa informacje biezace,z pierwszej reki.Jesli chcesz uzyskac status rezydenta musisz miec na koncie hiszpanskim kwote o jakiej wspominalam wczesniej.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
el malage
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 189
Rejestracja: pt, 5 gru 2008, 13:52
Lokalizacja: Teneryfa Sur

Re: Zmiany w Seguridad Social

Post autor: el malage » śr, 20 lut 2013, 14:52

Ilonka .. Numer ktory podalem wczesniej do umawiania city laczy sie zawsze z siedziba SS w Santa Cruz,pewnie tam maja jeszcze mniej pracy dlatego nie odbieraja he he .)
Pozdrawiam z Teneryfy Sur

gabi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn, 14 sty 2013, 10:25

Re: Zmiany w Seguridad Social

Post autor: gabi » śr, 20 lut 2013, 22:28

el malage pisze:Minimalna oplata dla osob prowadzacycch dzialanosc jest naiczana od zmiennej podstawy ,na ten moment to jest 858,60 e minimalna stawka od ktorej musimy naliczyc 29,9% czyli jakies 256,72 e,zmizki sa dla kobiet ponizej 30 roku zycia i mezczyzn ponizej 35 ,co daje kwote ok 180 e miesiecznie przez 15 pierwszych miesiecy.
Dzięki el malage za odpowiedź. W przeliczeniu wychodzi jak w Polsce :lol:
Z zarobki tak średnio tez jak u nas - z tego co zdążyłam się zorientować - w moim zawodzie (strzyżenie psów). Jutro 'szpiedzy' wylatują na wyspę i wywiedzą się wszystkiego :D
Ale swoją drogą życie na pewno jest spokojniejsze i nie ma chorego wyścigu szczurów. I słońca jest cały czas :)

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości