Wegetarianizm- Było: Nurkowanie, żeglowanie, piesze wędrówki

Tematy niekoniecznie związane z Wyspami Kanaryjskimi, rozmowy o wszystkim i o niczym
Awatar użytkownika
camilozeta
Administrator
Administrator
Posty: 974
Rejestracja: pn, 22 maja 2006, 02:36
Kontaktowanie:

Wegetarianizm- Było: Nurkowanie, żeglowanie, piesze wędrówki

Post autor: camilozeta » sob, 17 gru 2011, 17:46

tatko pisze:... jestem wegeterianinem...
Ooo... Witamy w klubie ;)

Salu2
http://www.camilozeta.com/ - Podróżując przez życie...
Obrazek

tatko
Zaangażowany
Zaangażowany
Posty: 293
Rejestracja: czw, 20 paź 2011, 08:48

Re: Nurkowanie, żeglowanie, piesze wędrówki

Post autor: tatko » sob, 17 gru 2011, 20:03

No i wiesz że to kozy mnie przekonały bo wcześniej wyznawałem podział na zwierzęta domowe psy, koty te do kochania i te inne do żarcia. A potem na wsi kupiłem żywe kosiarki do trawy i nagle okazało się że jak wchodzę do domu to kozy wskakują na parapet zostawiając żarcie i becząc po prostu z tęsknoty. Potrafiły pogonić psy żeby nie mieć konkurencji do głaskania. A jak właziłem pod auto(uwielbiam mechanikę) to widząc że koty po mnie łażą one też próbowały b.miłe ale bolesne :wink: .
Miałbyś sumienie zeżreć przyjaciela? Ja od tej pory nie mogę i tyle.
Obrazek i żeby nie było ze nie na temat to kózka z trekkingu po Masce

Awatar użytkownika
camilozeta
Administrator
Administrator
Posty: 974
Rejestracja: pn, 22 maja 2006, 02:36
Kontaktowanie:

Re: Nurkowanie, żeglowanie, piesze wędrówki

Post autor: camilozeta » ndz, 18 gru 2011, 00:21

tatko pisze:Miałbyś sumienie zeżreć przyjaciela?
No nie...

Ja uważam, że nie ma powodu żeby zabijać żywe stworzenia tylko po to by je zjeść albo uszyć z ich skóry torebkę. Każde stworzenie ma prawo żyć a to jest zwykłe marnotrawstwo życia. Roślinki dają nam wystarczająco dużo, więc nie musimy dodatkowo przelewać krwi :) Okej, bo to już OT się robi. Jeśli ktoś ma ochotę przekonać mnie, że nie mam racji, to możemy założyć inny wątek ;)

Salu2
http://www.camilozeta.com/ - Podróżując przez życie...
Obrazek

artilo
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: sob, 5 lut 2011, 12:36

Re: Nurkowanie, żeglowanie, piesze wędrówki

Post autor: artilo » pn, 19 gru 2011, 13:29

Wegetarianie na wyspach :-)
Witajcie, dawno mnie nie bylo a to z racji przeprowadzki i braku netu w nowym miejscu.
Widze, ze paru nowych forumowiczow a nawet mieszkancow dolaczylo pod moja nieobecnosc. No i mile zaskoczenie ze tu sa wegetarianie !!! , nawet Camilozeta !!!
Musze sie tez podzielic wspaniala nowina - 30 stycznia przylatuje ponownie na Teneryfe :-) Niestety tylko na 6 dni, ale zawsze cos.

Awatar użytkownika
Dzidek
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 488
Rejestracja: wt, 23 lis 2010, 09:34
Lokalizacja: Polska

Nurkowanie, żeglowanie, piesze wędrówki

Post autor: Dzidek » wt, 20 gru 2011, 14:47

Witam..może jednak otworzyć nowy wątek o wegetarianach za i przeciw..bo ja za mięsem przepadam.Jakby nie było jest to wymysł samej natury,wiec jakiś cel jest w tym.Ponoć badania dowodzą,że rośliny tez czują,de facto też żyją...Jakby tak wnikać to rośliny do swojej budowy zużywają pierwiastki,które w jakiejś części są pochodzenia zwierzęcego w związku z tym chcąc nie chcąc,coś tam zjecie,co skakało radośnie po łące.Nie piszę tego z zamiarem zjedzenia kozy lub mojego psa,świnki zresztą są też wybitnie mądre i słodkie jeśli mają szanse na godne warunki.Mięso jest niezbędnym składnikiem pożywienia zwłaszcza w młodym wieku.Póżniej można wegować...i jeszcze dochodzi fakt grup krwi...są typowo mięsne ,mieszane i jaroszki :D
Pozdrawiam


A jeszcze taki temat:A co ma zrobić Eskimos?
Widzisz? Nie widzę...Aaaaaa widzisz

Awatar użytkownika
camilozeta
Administrator
Administrator
Posty: 974
Rejestracja: pn, 22 maja 2006, 02:36
Kontaktowanie:

Wegetarianizm- Było: Re: Nurkowanie, żeglowanie, piesze wędr

Post autor: camilozeta » śr, 21 gru 2011, 11:19

Dzidek pisze:...bo ja za mięsem przepadam.
Ja też kiedyś na to cierpiałem i uważałem że prawdziwy chłop musi się najeść mięcha ;) Najlepszym warzywem był dla mnie schabowy. Warzywa i owoce traktowałem jako dodatek, czasem zbędny.
Jakby nie było jest to wymysł samej natury,wiec jakiś cel jest w tym.
Tak? Sama Ci o tym powiedziała? ;) Skąd to wiesz? Krówki nie zabijają i nie zjadają innych zwierzątek. Zresztą nie tylko krówki, wiele istot nie zjada się nawzajem. Kanibale tez zapewne twierdzili, że to natura to wymyśliła, że powinni się zjadać :)
Ponoć badania dowodzą,że rośliny tez czują,de facto też żyją...
Nie przeszkadza mi to :)
Mięso jest niezbędnym składnikiem pożywienia zwłaszcza w młodym wieku.
Tak wynika z badań opłacanych przez lobby hodowców i przetwórców produktów pochodzenia zwierzęcego. Niezłe fortuny na tym zbudowano. Tak naprawdę to te parę rzeczy które są tylko w mięsie można zastąpić czymś innym.
A jeszcze taki temat:A co ma zrobić Eskimos?
A co, jesteś Eskimosem? :P On może faktycznie nie mieć wyboru, nie znam się na Eskimosach.

Nie chcę oczywiście wszczynać wojny bo doskonale zdaję sobie sprawę że większość ludzi jest "mięsożerna" i traktuje wegetarian jak dziwaków. Nie uważam jednak że większość musi mieć zawsze rację. Nie jestem też fanatykiem, jak ktoś chce zjadać zwierzaki to proszę bardzo. Smacznego :)

Salu2
http://www.camilozeta.com/ - Podróżując przez życie...
Obrazek

Awatar użytkownika
Dzidek
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 488
Rejestracja: wt, 23 lis 2010, 09:34
Lokalizacja: Polska

Re: Wegetarianizm- Było: Nurkowanie, żeglowanie, piesze wędr

Post autor: Dzidek » śr, 21 gru 2011, 19:27

Witam
Jakby nie było jest to wymysł samej natury,wiec jakiś cel jest w tym.
camilozeta pisze:Tak? Sama Ci o tym powiedziała? ;) Skąd to wiesz? Krówki nie zabijają i nie zjadają innych zwierzątek. Zresztą nie tylko krówki, wiele istot nie zjada się nawzajem. Kanibale tez zapewne twierdzili, że to natura to wymyśliła, że powinni się zjadać :)
Ha ha kanibale powiadasz:D to raczej rytuał niż menu :wink: nie powiedziała a pokazała 8)
Ponoć badania dowodzą,że rośliny tez czują,de facto też żyją...
camilozeta pisze:Nie przeszkadza mi to :)
A widzisz ..jakie są Twoje pobudki wegańskie?ryby jesz?
Mięso jest niezbędnym składnikiem pożywienia zwłaszcza w młodym wieku.
camilozeta pisze:Tak wynika z badań opłacanych przez lobby hodowców i przetwórców produktów pochodzenia zwierzęcego. Niezłe fortuny na tym zbudowano. Tak naprawdę to te parę rzeczy które są tylko w mięsie można zastąpić czymś innym.
Tu Ci odgryzę :D A co widziałeś? :wink: Po drugie jaka lepsza część? oryginał czy zamiennik?
A jeszcze taki temat:A co ma zrobić Eskimos?
camilozeta pisze:A co, jesteś Eskimosem? :P On może faktycznie nie mieć wyboru, nie znam się na Eskimosach.
Dokładnie...nie mają wyboru.Mało roślinek a zdrowi,żyją.To raczej kontrargument dla tych co bez mięsa da się żyć.
camilozeta pisze:Nie chcę oczywiście wszczynać wojny bo doskonale zdaję sobie sprawę że większość ludzi jest "mięsożerna" i traktuje wegetarian jak dziwaków. Nie uważam jednak że większość musi mieć zawsze rację. Nie jestem też fanatykiem, jak ktoś chce zjadać zwierzaki to proszę bardzo. Smacznego :)

Salu2
Wojny nie ale ciekawą dysputę tak :D ja się nie cietrzewie :lol: I tak jak Ty nie uważam,że większość ma rację.Proszę o jedno ja nie zjadam zwierzątek tylko ich mięso :D
Pozdrawiam
Widzisz? Nie widzę...Aaaaaa widzisz

Awatar użytkownika
camilozeta
Administrator
Administrator
Posty: 974
Rejestracja: pn, 22 maja 2006, 02:36
Kontaktowanie:

Re: Wegetarianizm- Było: Nurkowanie, żeglowanie, piesze wędr

Post autor: camilozeta » czw, 22 gru 2011, 10:36

Dzidek pisze:nie powiedziała a pokazała 8)
A jak? Obserwowałeś innych mięsożernych i uważasz że to natura?
A widzisz ..jakie są Twoje pobudki wegańskie?ryby jesz?
Looknij parę postów wyżej, już napisałem o moich pobudkach. Przede wszystkim nie chcę zabijać i przelewać krwi. Bez względu na to czy miałbym to robić sam, czy zatrudniać płatnego mordercę (rzeźnika) :) To dla mnie marnotrawstwo życia. Natomiast ktoś kto je ryby nie jest wegetarianinem, to bardzo częsty błąd. Ryby to też zwierzęta.
Tu Ci odgryzę :D A co widziałeś? :wink: Po drugie jaka lepsza część? oryginał czy zamiennik?
Widziałem te fortuny. Widziałem hodowle, widziałem zakłady przetwórstwa itd. A co do oryginału i zamiennika to zależy z jakiego punktu widzenia wychodzisz. Jeśli byłeś mięsożerny to substytutem tych składników nie będzie mięso tylko inne produkty. Jeśli byłeś wegetarianinem to substytutem będzie mięso. Dlatego nie można powiedzieć co jest oryginałem a co zamiennikiem bo to jest względne. Same składniki są tak samo dobre.
Dokładnie...nie mają wyboru.Mało roślinek a zdrowi,żyją.To raczej kontrargument dla tych co bez mięsa da się żyć.
Dalej nie rozumiem, dlaczego odnosisz się do Eskimosów? To garstka ludzi, powiedzmy ułamek procenta. A bez mięsa DA się żyć, oczywiście jeśli nie jest się Eskimosem. Popatrz na mieszkańców Indii, większość z nich jest wegetarianami od urodzenia a są jedna z większych, o ile nie największą nacją.
Proszę o jedno ja nie zjadam zwierzątek tylko ich mięso
Jasne, a zwierzątka wypuszczasz na wolność, niech sobie dalej żyją? :)

Jakoś to tak już jest, że mięsożerni są zazwyczaj zamknięci na argumenty. Mogę to zrozumieć, sam nim kiedyś byłem. Może to poczucie winy wobec zabitych i zjedzonych stworzeń nie pozwala im spojrzeć prawdzie w oczy? Inni zabijają, to ja też mogę?

Problemem jest to, że na wyprodukowanie jednego kilograma mięsa potrzeba około piętnastu kilogramów ziarna, i około tysiąca litrów wody. To straszne marnotrawstwo, nie lepiej to zjeść samemu albo nadmiar dać tym co głodują i umierają z głodu? Poza tym wycina się drzewa na pastwiska. Zwierzaki uwalniają też metan, co wzmaga efekt cieplarniany.

Coś czuję, że donikąd nie dojdziemy, to nie jest moja pierwsza dyskusja z "mięsożercą" i dlatego wiem, że prawdopodobnie nie zostanie ona rozstrzygnięta :) Dlatego jedz co chcesz, wolna wola, ale przynajmniej miej świadomość :)

Salu2
http://www.camilozeta.com/ - Podróżując przez życie...
Obrazek

artilo
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: sob, 5 lut 2011, 12:36

Re: Wegetarianizm- Było: Nurkowanie, żeglowanie, piesze wędr

Post autor: artilo » czw, 22 gru 2011, 11:54

Kiedys tez jadlam zwierzeta, zylam w przekonaniu ze tak trzeba, bo wszyscy wokolo jedli i nikt sie nad tym nie zastanawial. Nawet nie pamietam juz jak to sie stalo, chyba czytalam cos o zdrowych dietach (w pewnym wieku zaczyna sie o tym myslec :) ) Takze mozna powiedziec ze pierwszy byl u mnie argument zdrowotny. Potem dotarlo do mnie ze przeciez chodzi o oszczedzenie zycia zwierzetom a dodatkowym plusem jest polepszenie zdrowia.

Kilka cytatow:

"Biedne zwierzęta ! Jak zazdrośnie bronią swoich nieszczęsnych ciał ... które dla nas są jedynie kolacją, a dla nich całym życiem.

- T. Casey Brennan

Zwierzęta w rzeźniach całym swoim zachowaniem się okazują, że rozumieją grozę chwili, że pojmują czekającą ich śmierć... Padają wtedy w śmiertelnym lęku na kolana... Drżą całym ciałem oblane śmiertelnym potem strachu. Jedne ryczą przerywanym, łkającym głosem, inne płaczą tak strasznie, że strugi ich łez tworzą małe kałuże po bokach ich głów. Dla ludzi o nie stępionych uczuciach wstrząsające jest patrzeć na rozpacz, jaka maluje się w ich oczach, na pełne błagania o litość zachowanie się.

- Janina Maszewska-Knappe

Czy naprawdę pytasz jaki powód skłaniał Pitagorasa do niejedzenia mięsa? Zastanawiam się raczej przez jaki przypadek oraz w jakim stanie świadomości musiał być pierwszy człowiek, który swoimi ustami posmakował rozlanej krwi i wbił swoje zęby w mięso nieżywego stworzenia, zastawił stoły martwymi, cuchnącymi ciałami i miał czelność nazwać jedzeniem i pożywieniem części, które jeszcze chwilę wcześniej krzyczały i płakały, poruszały się i żyły. Jak oczy mogły znieść widok rzezi, gdy podrzynane były gardła i zdzierana skóra, a kończyny odrywano od kończyn. Jak jego nos wytrzymać mógł ten zapach? Jak to się stało, że nieczystości nie odebrały mu smaku, gdy ten miał kontakt z ranami, wysysając ich soki oraz serum ze śmiertelnych ran? I z pewnością nie są to lwy czy wilki, które zjadamy w odruchu samoobrony - wręcz przeciwnie - ignorujemy to i zarzynamy niewinne, oswojone istoty, które nie posiadają żądeł ani kłów, którymi mogłyby nas zranić. Z powodu kawałka mięsa pozbawiamy ich słońca, światła, całej życiowej ewolucji, do której mają prawo poprzez narodziny oraz życie.

Jeżeli twierdzisz, że natura zaprojektowała Cię abyś jadł mięso, to najpierw zabij własnoręcznie to co zamierzasz zjeść. Zrób to, uzbrojony jednak tylko w to, w co wyposażyła Cię natura, bez pomocy noża, tasaka czy topora.

-Plutarch

Człowiek nie może udawać, że stoi wyżej od innych stworzeń w dziedzinie etyki, duchowości, rozwoju lub cywilizacji, żyjąc jednocześnie według niższych standardów niż sęp lub hiena.

- H. Jay Dinsah

A oto jeszcze jeden przykład ludzkiej schizofrenii: wielu ludzi uważa swoje psy i koty za członków własnej rodziny, ale z ochotą zjadają każde inne zwierzę, zdolne się poruszać. Czy może być coś bardziej szalonego?

- Gene Brewer, "Światy prota"

Tak samo jak człowiek wszystkie inne zwierzęta czują ból, przeżywają strach, cierpią i tylko niedojrzałość cywilizacyjna człowieka pozwala mu na przedmiotowe traktowanie innych gatunków. Wierzę, że przyszłe pokolenia z obrzydzeniem będą czytać historię jak to kiedyś człowiek hodował i zjadał inne żyjące na ziemi stworzenia. To okrutne i chciałoby się powiedzieć: nieludzkie.

- Edward Hulewicz

Społeczeństwo, które od początku swego istnienia bezceremonialnie wykorzystuje zwierzęta, po pewnym czasie staje się nieczułe na brak litości, wyobcowanie, przemoc, okrucieństwo. Wszystko to znajduje swoje odbicie w kulturze, tym samym odcinając człowieka od natury i pozbawiając go poczucia więzi z pozostałymi mieszkańcami naszej planety.

- Charles Patterson

Zostając wegetarianinem ratujesz zwierzęta i ludzi, chronisz środowisko naturalne i jest to jedna z najzdrowszych rzeczy jakie możesz zrobić !

- Paul McCartney

Nasz naturalny instynkt nie skłania do jedzenia mięsa. Większość ludzi kupuje mięso zwierząt, które zostały zabite przez rzeźnika, ponieważ gdyby musieli zabić sami, byłoby to dla nich odrażające. Zamiast zjadania mięsa na surowo, jak robią to wszystkie zwierzęta mięsożerne i roślinożerne, gotujemy, pieczemy i smażymy je, a następnie oblewamy sosami i przyprawami tak aby nie przypominało naturalnego produktu.

- Nathaniel Altman

Zwierzęta nie biegną szczęśliwe do rzeźni, nie kładą się na plecach i nie wołają: "Tutaj jesteśmy, zróbcie z nas kotlety!" Każdy człowiek spożywający mięso musi się zmierzyć z oczywistą i smutną prawdą - jeśli jesz mięso, to zwierzęta będą zabijane dla ciebie.

- Juliet Gellatley

Nie ma potrzeby, by ludzie jedli mięso. To zwyczajny schemat myślowy, stereotyp, który nam wtłoczono i który masowo powielamy. Ciężko jest go zmienić w ciągu jednej nocy, ale można tego dokonać stopniowo.

- Janez Drnovšek, prezydent Republiki Słowenii

Idź na bazar, spójrz dookoła, kup sobie coś, co wygląda pięknie i pachnie pięknie, jakieś warzywo albo owoc, zrób sobie z tego posiłek. Zamiast mięsa. To jest niezwykle satysfakcjonująca zamiana, bardzo trudno jest potem wrócić do punktu wyjścia, bo wygląda on już jak absurdalny, niesmaczny, okrutny i zamknięty przedział życia. Ciesz się z nowej sytuacji.

- Dariusz Gzyra

Gdzieś podczas tego rozkosznego, letniego poranka, zarzynane są zwierzęta. Treblinka jest wszędzie.

- Charles Patterson

Macie zwyczaj nazywania dzikimi bestiami węże, leopardy i lwy; lecz sami jesteście splamieni krwią i w niczym nie ustępujecie ich okrucieństwu. One zabijają jedynie dla zdobywania swojego normalnego pożywienia, lecz wy zabijacie by wykwintniej zastawić stół.

- PLUTARCH

Nie zjadam zwierząt, ponieważ nie chcę żywić się cierpieniem i śmiercią innych stworzeń. Dlaczego ja, który jestem tak szczęśliwy, kiedy nie jestem prześladowany, miałbym prześladować lub pozwalać na prześladowanie innych stworzeń? Dlaczego ja, który jestem tak szczęśliwy, kiedy nie jestem uwięziony, miałbym więzić lub pozwalać na więzienie innych stworzeń? Dlaczego ja, który jestem tak szczęśliwy, kiedy mi nikt nie przysparza cierpień, miałbym przysparzać cierpień lub pozwalać na sprawianie cierpień innym stworzeniom? Dlaczego ja, który jestem tak szczęśliwy, kiedy nikt mnie nie rani i nie zabija, miałbym ranić lub zabijać inne żywe stworzenia lub pozwalać by były ranione lub zabijane ze względu na mnie?

- Edgar Kupfer-Koberwitz

Ponieważ współczucie w stosunku do zwierząt jest tak nierozerwalnie związane z dobrocią charakteru, można zaufać poglądowi, że jeśli ktoś jest okrutny wobec zwierząt, to nie może to być dobry człowiek .

- ARTUR SCHOPENHAUER (1788-1860), filozof niemiecki

Wszyscy oni starają się usprawiedliwić swoje okrucieństwo, mówiąc, iż taki jest zwyczaj. Lecz zbrodnia nie przestaje być zbrodnią dlatego tylko, iż ją wielu popełnia.

- Alcyone Krishnamurti

Martwe mięso powinno się grzebać, a nie jeść.

- Chrissie Hynde

Zniewoliliśmy resztę zwierzęcego stworzenia oraz potraktowaliśmy naszych dalekich kuzynów w futrach i piórach tak okrutnie, że poza wszelką wątpliwość, gdyby mieli oni stworzyć religię, szatanem byłby dla nich człowiek.

- William Ralph Inge (1860-1954)

,,I przemówił Bóg: Oto dałem wam wszelką roślinność wydającą nasienie, która jest na powierzchni całej ziemi i wszelkie drzewo, na którym jest owoc drzewa wydający nasienie. Niech wam służy za pokarm. Rodzaju 1:30 ,,I wszelkiemu dzikiemu zwierzęciu ziemi, i wszelkiemu latającemu stworzeniu niebios oraz wszystkiemu, co się porusza po ziemi, w czym jest życie jako dusza, dałem na pokarm wszelką zieloną roślinność. I tak się stało."

- Biblia Ks. Rodzaju 1:29

Mięso przestaliśmy jeść wiele lat temu. W czasie niedzielnego lunchu, wyglądając przez kuchenne okno, dostrzegliśmy nasze małe jagniątka, bawiące się radośnie na łące. Spoglądając ponownie na nasze talerze, zdaliśmy sobie nagle sprawę, iż spożywamy właśnie nogi zwierzęcia, które jeszcze nie tak dawno temu, równie wesoło biegało po pastwisku. Wymieniliśmy spojrzenia, stwierdzając: \"Zaraz, zaraz, przecież my kochamy te owce - to takie łagodne stworzenia. W takim razie, dlaczego je zjadamy?\" Więcej już tego nie zrobiliśmy.

- Paul i Linda McCartney

Brak przemocy prowadzi do najwyższej etyki, która jest celem całej ewolucji. Dopóki nie przestaniemy krzywdzić innych żywych stworzeń, ciągle będziemy dzikusami.

- Thomas A. Edison (1847-1937)

Do Mięsożerców - Dla nich ryby skrzelami pracują w szafliku, mając na ustach ciszę i krwawiące rany. Dla nich kuchnia rozbrzmiewa od wrzasku i krzyku gardzieli podrzynanych i szyj ukręcanych. Oni to piją grozę z krwią zabitej kaczki i warzą głowy dzieci: zadziw ionych cieląt. Wypruwają wnętrzności, krzycząc: flaczki, flaczki, i jedzą je w niedzielę, z rodziną się dzieląc. Lubią wody na smaku bezradnych piszczeli, wszechzwierzęce girlandy cynicznej kiełbasy, krwawe raki z piekielnej wyjęte kąpieli baraniego ciała brązowe atłasy. Rozsmarowują trupy na nie winnym chlebie, obwąchują zając a, czy aby dość skruszał, z martwym ozorem w zębach czują się jak w niebie i do cudzego mózgu śmieje im się dusza. Pożerają, dymiący, jak nowe cmentarze, te stroskane przystawki, te gorzkie potrawy. Karki im nabrzmiewają, obwisają twarze, na których śmieszek hieny zawita trupawy. Po pięknookiej sarnie nie noszą żałoby, ale żrą ją na stypie, w dzień pogrzebu radcy, i zezują miło śnie do gęsiej wątroby, bujni brzuchem jedynie, a łysiną gładcy, a twardzi tylko sercem - i w całej stolicy głośni - ale mlaskaniem, smętni biesiadnicy.

- Maria Pawlikowska – Jasnorzewska

Gdyby rzeźnie miały ściany ze szkła, nikt by nie jadł mięsa.

- Paul and Linda (1941-1998) McCartney

Od wczesnych lat życia wyrzekłem się jadania mięsa. Przyjdzie czas, gdy ludzie tacy jak ja będą patrzeć na mordercę zwierząt tak samo jak teraz patrzą na mordercę ludzi.

- Leonardo da Vinci (wegetarianin)

"Jedynie dzięki zabiegom kulinarnym zmiękczone i przemienione mięso przybiera postać nadającą się do przeżuwania i trawienia, i wyłącznie dzięki temu widok krwawych soków i przeraźliwa barwa nie wzbudzają w nas odrazy i wstrętu nie do zniesienia. Niech zwolennik jedzenia mięsa podda sam siebie rozstrzygającemu eksperymentowi, co do własnej odporności i, jak doradzał Plutarch, niech rozszarpie żywe jagnię własnymi zębami i zanurzy głowę w jego wnętrznościach, gasząc swoje pragnienie żywą krwią; i niech zaraz po tym przeraźliwym doświadczeniu powróci do tych przemożnych naturalnych instynktów, które mogłyby się w nim odezwać w proteście przeciwko takiemu czynowi, i niech powie: "to natura mnie do tego przysposobiła". Wtedy i tylko wtedy będzie on w zgodzie sam ze sobą."
Percy Bysshe Shelley

Zostałem wegetarianinem nie dla swojego zdrowia, ale dla zdrowia kur.
Isaac Bashevis Singer

A mięso z zabitych zwierząt buduje w ciele człowieka jego własny grób. Zaprawdę powiadam wam, ten kto zabija, zabija sam siebie, a kto spożywa mięso z zabitych zwierząt, spożywa wcielenie śmierci.
Jezus Chrystus, Esseńska Ewangelia Pokoju

Człowiek może zdrowo żyć nie zabijając zwierząt dla pożywienia. Dlatego też, jeżeli zjada mięso, uczestniczy w odbieraniu zwierzętom życia tylko po to, aby zaspokoić swój apetyt. Działanie takie jest więc niemoralne.
Lew Tołstoj

Jeżeli nie możesz sobie wyobrazić jak można bić zwierzęta, powinieneś nie móc sobie wyobrazić, jak można jeść mięso.
Natalie Merchant

Właśnie skończyłeś jeść obiad i choćby rzeźnia była nie wiem jak starannie ukryta we wdzięcznej oddali, jest w tym twój współudział.
Ralph Waldo Emerson

Ze wszystkich zwierząt jeden człowiek umie się śmiać, choć on właśnie ma najmniej powodów.
Ernest Hemingway"

artilo
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: sob, 5 lut 2011, 12:36

Re: Wegetarianizm- Było: Nurkowanie, żeglowanie, piesze wędr

Post autor: artilo » czw, 22 gru 2011, 11:57

Przepraszam, jesli zbyt dlugi post zamiescilam :?

A tu jeszcze filmik
http://www.youtube.com/watch?v=Je9ntDiD3jg

Awatar użytkownika
camilozeta
Administrator
Administrator
Posty: 974
Rejestracja: pn, 22 maja 2006, 02:36
Kontaktowanie:

Re: Wegetarianizm- Było: Nurkowanie, żeglowanie, piesze wędr

Post autor: camilozeta » czw, 22 gru 2011, 15:26

Dzięki! Piękna kolekcja cytatów, chciałoby się rzec kwintesencja wegetarianizmu :)

Salu2
http://www.camilozeta.com/ - Podróżując przez życie...
Obrazek

Awatar użytkownika
ulazeta
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 76
Rejestracja: czw, 1 cze 2006, 08:02

Re: Wegetarianizm- Było: Nurkowanie, żeglowanie, piesze wędr

Post autor: ulazeta » czw, 22 gru 2011, 17:20

Hej,

Nie mogłam obejrzeć tego filmiku do końca... Odrażające!

A cytaty bardzo fajne! Dające do myślenia. Wegetarianie łączcie się! :)

Pozdrawiam, Ula

Awatar użytkownika
Dzidek
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 488
Rejestracja: wt, 23 lis 2010, 09:34
Lokalizacja: Polska

Re: Wegetarianizm- Było: Nurkowanie, żeglowanie, piesze wędr

Post autor: Dzidek » pt, 23 gru 2011, 10:56

Witajcie.Nie wiem dlaczego ale odnoszę wrażenie ,że wegetarianizm to rodzaj mody i lansui wycieli oni sobie częśći historyjek(skąd ja to znam)pasujace do ich wielkiej dobroci,zapominając o reszcie.
Jestem prostym człowiekiem,a pomimo to wiem,że przez wasze roślinki też pośrednio odpowiadacie za zagłade zwierząt ale nie tych hodowlanych.Modyfikacje genetyczne i pestycydy to wszystko dla was(na paszę? jabłka w holandi?);bieżecie taki sam udział w kartelowych rozgrywkach jak ci od mięs tylko na innej bieżni.
Nie przekonuję nikogo,że hodowle i masowe rzeznie to dobra rzecz ,mam wrazliwość .
Cała skomplikowana zasada działania natury została sprowadzona do takich filmików ale to wina chciwości ludzkiej i bezmyślności.A człowiek w swoim miejskim swiecie zapomina ,że natura ma swoje prawa i ominiecie ich częsci pociągnełoby konsekwencje...jakie nkt nie wie.Ja wierzę,że powiązania są miedzy mysliwym a wasza fasolka nierozerwalne.Chcecie ratowac głodujących?to to róbcie a nie teoretyzujecie,zostawcie samochody,intyernet zakupy w sklepie itd itp
Tak dla przykładu cytat:

Jeżeli twierdzisz, że natura zaprojektowała Cię abyś jadł mięso, to najpierw zabij własnoręcznie to co zamierzasz zjeść. Zrób to, uzbrojony jednak tylko w to, w co wyposażyła Cię natura, bez pomocy noża, tasaka czy topora.

To może tak dla przykładu sam zasadz roślinkę utrzymaj przy życiu i zbierz zapasy na rok i przeżyj.....żenujące i śmieszne .Ciekawe co byście jedli jakby kukurydza miała oczy i mogła wam powiedzieć co o was sądzi..
Wegetarianizm nie ma złych założeń,ale nazywając mnie mordercą zastanówcie się czy macie czyste sumienia i trochę szeżej te klapki z oczu poluzujcie bo to trąci jakims ekstremistycznym fanatyzmem.

Od dziecka brałem udział w świniobiciu(tradycyjnym)i tak jak wy rościcie sobie prawo do roślinnego pokarmu ja do zwierzęcego bo w jedzeniu miesa nie ma nic złego tylko w ludziach i czasach jakich żyjemy.
Pozdrawiam
Widzisz? Nie widzę...Aaaaaa widzisz

Awatar użytkownika
camilozeta
Administrator
Administrator
Posty: 974
Rejestracja: pn, 22 maja 2006, 02:36
Kontaktowanie:

Re: Wegetarianizm- Było: Nurkowanie, żeglowanie, piesze wędr

Post autor: camilozeta » pt, 23 gru 2011, 11:17

Dzidek pisze:... zastanówcie się czy macie czyste sumienia i trochę szeżej te klapki z oczu poluzujcie bo to trąci jakims ekstremistycznym fanatyzmem.
Tak, staram się mieć najczystsze sumienie, jakie się tylko da mieć. Od kiedy przestałem jeść zabite istoty jakoś inaczej (łagodniej?) świat oceniam i na życie patrzę. Nie da się już szerzej na życie patrzeć niż ja patrzę.

Z tego co widzę nie chcesz zrozumieć idei wegetarianizmu i jeszcze zarzucasz nam fanatyzm. Tak przypuszczałem, nie pierwszy to raz. Dziwne, że nawet wypowiedzi _na_temat wegetarianizmu (a nie jakieś wycięte historyjki) mądrych i znanych ludzi nie przekonują Cię nic a nic. Okej, myślę że jesteś nieuleczalnym mięsożercą i nie mam już nic więcej do dodania :) Pozostań zatem wierny swoim poglądom i... smacznego. Naprawdę nie mam zamiaru (ani prawa) Cię zmieniać, jedz co chcesz i rób co chcesz :)

Salu2

ps. Nikt nie nazwał Cię mordercą, tylko takowych zatrudniasz płacąc im w mięsnym :)
http://www.camilozeta.com/ - Podróżując przez życie...
Obrazek

Awatar użytkownika
Dzidek
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 488
Rejestracja: wt, 23 lis 2010, 09:34
Lokalizacja: Polska

Re: Wegetarianizm- Było: Nurkowanie, żeglowanie, piesze wędr

Post autor: Dzidek » pt, 23 gru 2011, 12:31

Wita, camilozeta nie unos się dyskusja trwa.
http://www.grupakrwi.info.pl/o-grupie-krwi-0/

Przeciwwskazania:

– ścisły wegetarianizm jest niewskazany dla dzieci i młodzieży w okresie rozwoju fizycznego i umysłowego, brak w pożywieniu białka mięsa i ryb zawierających witaminę B12 może prowadzić do anemii,
– brak mleka w jadłospisie powoduje niedobór wapnia i witaminy D, potrzebnych do tworzenia kości i zębów, niedobór może spowodować krzywicę u dzieci, demineralizację kości i osteoporozę,
– weganie nie dostarczają swojemu organizmowi odpowiednich ilości kwasu foliowego, niezbędnego do tworzenia czerwonych krwinek, jego brak może spowodować rozszczep kręgosłupa w okresie rozwoju płodowego,
– wegetarianie nie zaspokajają zapotrzebowania na żelazo, które jest potrzebne do tworzenia hemoglobiny, jest to ważne dla dziewcząt w początkach menstruacji.
Niektóre zastrzeżenia (wątpliwości) Wiadomo np. że:

Błonnik usprawnia pracę przewodu pokarmowego. Wzmaga trawienie, ale przyspiesza proces przechodzenia pożywieni przez ciało. Im więcej tym szybciej pożywienie jest wydalane, i tym mniej wartości odżywczych jest przyswajalne. Może to powodować np. anemię. (za Dziecko 7/2000 - dr W. Trzeciakowski - pediatra)
Brak białka zwierzęcego spowalnia procesy psychiczne - potulność, apatyczność, brak inicjatywy (ks. A. Zwoliński "To już było")
Wegetarianizm zwiększa podatność na sugestię OPINIA: Uważamy że raczej jest to związane z metodą nacisków psychicznych i środowiskowych które stosuje się w promocji wegetarianizmu. Metody te sprzyjają rozwojowi ogólnej podatności na sugestie.
Małe dawki cholesterolu usprawniają przepływ krwi zapobiegając arteriosklerozie, jest on nieodzowny w przyswajaniu witaminy D i w pracy hormonów. Zjadanie cholesterolu nie wpływa na jego ilość w organizmie w takim stopniu, jak np. brak ruchu.
Spożywanie nieoczyszczonych tłuszczy roślinnych powoduje zmiany w procesach wątroby, powodując uaktywnianie cholesterolu istniejącego w organizmie zawsze. Może to spowodować atak serca.
Długoletnie niespożywanie mięsa powoduje sukcesywne zmniejszanie ilości witaminy B12 (LR) Żadna roślina nie syntezuje cyjanokobalaminy (B12) której zapasy kurczą się w tempie od 3-15 lat. Najgroźniejsze są dla dzieci, których matki stosują już długo taką dietę, gdyż rodzą się one wtedy z niedoborem witaminy, z uszkodzonym układem nerwowym (lek. med. Kamil Hozyasz, Klinika Matki i Dziecka w Warszawie "Zawartość i biodostępność witamin i pierwiastków śladowych w dietach wegetariańskich") >>więcej
Okazuje się, że nawet słynna wegetariańska soja nie jest całkiem bezpieczna, gdyż zawarte w niej substancje podobne do estrogenów mogą powodować raka piersi. (za Journal of Nutrition) Popularyzowany jest pogląd, że fitoestrogeny blokują receptory estrogenu więc doraźnie zapobiegają rozwojowi raka piersi. Skutki zdrowotne działania hormonów środowiskowych (fitoestrogenów) pojawiają się jednak nieraz po wielu latach i dotyczą głównie zaburzeń rozwoju narządów płciowych, wytwarzania płodnego nasienia, regularności cyklu miesięcznego, aż po rozwój raka piersi, prostaty lub jąder. ("Wpływ naturalnych i syntetycznych hormonów środowiskowych na zdrowie zależnie od płci i wieku konsumenta" - seminarium Medycznego centrum Konsumenta) Przyjmowanie przez kobiety preparatów sojowych zamiast mleka zwierzęcego, jak też karmienie dziecka mlekiem sojowym, powoduje wystąpienie objawów czynnej alergii i przeciwciał IgE (Cassidy A.; Bingham S.; Sethell K.: Biological effects of a diet of soy protein rich in isoflavones on the menstrual cycle of premenopausal women. Am J Clin Nutr, 1994, 60: 333-340) Badania zdrowych niemowląt karmionych mieszankami sojowymi wykazały zmniejszoną odpowiedź immunologiczną na szczepienia (Zoppi G. i wsp.: Response to RIT 4237 oral rotavirus vaccine in human milk, adapted and soy-formula fed infants. Acta Paediatr Scand, 1989, 78: 759-762)
Karmiące wegetariańskie matki (te, które nie piją mleka) muszą uzupełniać witaminy i sole mineralne sztucznie, gdyż w przeciwnym razie ich mleko nie ma składników potrzebnych dziecku. Dotyczy to również witamin z rodziny B. ("Pierwszy rok życia dziecka" - praca zbiorowa 1998)
Dieta wegetariańska jest bardzo trudna, niedostosowana do naszych warunków klimatycznych, wymaga czasu i doświadczenia - dlatego często wywołuje anemię i inne powikłania. "W mojej praktyce lekarskiej często spotykam dzieci na diecie wegetariańskiej, które mają anemię. Nie jest to wina samej diety, ale jej nieprawidłowego skomponowania przez rodziców" (cyt. za Dziecko 7/2000 dr. Wojciech Trzeciakowski - pediatra).
Zbyt duże ilości produktów mącznych zawartych w ziarnach zbóż europejskich powodują zwiększenie ponad normę zawartości glutenu, co może być przyczyną chorób takich jak: przejściowa glutenozależna enteropatia wieku niemowlęcego i wczesnodziecięcego, wielonarządowa alergia na gluten, choroba trzewna (lek. med. Kamil Hozyasz "Zawartość ...").
Wegetarianizm wiąże się ze zwiększoną ilością błonnika oraz deficytami żelaza. Powoduje to zmniejszenie w organizmie ilości witaminy D. U osób pochodzenia azjatyckiego mieszkających w Anglii i pozostających na diecie wegetariańskiej obserwowano ciężkie przypadki krzywicy. (Ziemlański Ś., Budzyńska-Topolowska J.: Wegetarianizm. Instytut Danone, Warszawa 1997)
Żywienie niemowląt w pierwszych miesiącach życia wyłącznie białkami pochodzenia roślinnego stwarza sytuację porównywalną do niedożywienia spowodowanego niedoborem białka ("Mieszanki Sojowe - lek, sztuczna żywność dla niemowląt - czy preparat do diety bezlaktozowej ?" oprac: doc. dr hab. n. med. Krystyna Mikiel-Kostyra za: Zoppi G. i wsp.: Response to RIT 4237 oral rotavirus vaccine in human milk, adapted and soy-formula fed infants. Acta Paediatr Scand, 1989, 78: 759-762")
Nie rozumiemy się camilozeta,uważam i jeszcze raz to powtarzam,że czasy w jakich żyjemy spowodowały wypromowanie wegetarianizmu jako sposobu na życie,wiem,ze w przypadku gdyby twoje dzieci głodowały sam zatłukłbyś jakieś zwierze aby je nakarmić.Takie czasy.
Mądrzy ludzie powiadasz..hitler tez był za takiego uwazany jak i wielu innych mądrych z tego co wiem sam był wegetarianinem.
Pozdrawiam
Widzisz? Nie widzę...Aaaaaa widzisz

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości