tarjeta sanitaria

Wszystkie tematy związane z wyspą Teneryfa
kr0la80
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pn, 27 wrz 2010, 10:29

tarjeta sanitaria

Post autor: kr0la80 » śr, 16 lut 2011, 22:08

Witam,
jesteśmy na wyspie od pół roku, do tej pory jeśli chodzi o lekarza posługiwałam się kartą NFZu z Polski - głównie wizyty z dziećmi u pediatry. Niedługo jednak kończy mi się ważność tej karty. Dzisiaj zarejestrowałam się w Seguridad Social w La Lagunie, po czym udałam się do lokalnej przychodni aby zasięgnąć informacji co dalej aby otrzymać "tarjeta sanitaria". Od momentu przyjazdu jestem również zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna, do tej pory pobierałam zasiłek, który przetransferowałam sobie z Polski, ale właśnie kończy mi się i zasiłek i ważność tej kary NFZ. Ale do rzeczy, Pani w przychodni poinformowała mnie, żebym mogła otrzymać "tarjeta sanitaria" muszę być zarejestrowana w urzędzie pracy, bądź mieć przepracowany tutaj rok pracy. I tu Pani mnie zagięła bo myślałam, że jeśli jestem zarejestrowana jako bezrobotna to z miejsca otrzymuję prawo do podstawowej opieki zdrowotnej dla mnie i dla dzieci? Jeśli ktoś mógłby pokrótce nakreślić jak to właściwie jest z ta "tarjeta sanitaria" będę bardzo wdzięczna. Z góry dzięki, pozdrawiam, Karola:)

Awatar użytkownika
zastawnik
Zaangażowany
Zaangażowany
Posty: 207
Rejestracja: śr, 4 mar 2009, 12:58
Lokalizacja: TF

Re: tarjeta sanitaria

Post autor: zastawnik » czw, 17 lut 2011, 18:57

Czesc,

Na jakiej podstawie chcialabys miec prawo do podstawowej opieki zdrowotnej??? Za darmo??? Wyjezdzasz do innego kraju i nie placac podatkow, nie pracujac chcesz korzystac z opieki zdrowotnej na rowni z ludzmi ktorzy na to pracuja?

Prawo to takowej bedziesz miec tylko wtedy gdy znajdziesz zatrudnienie badz otworzysz wlasna dzialalnosc.
salu2

Awatar użytkownika
SplitSailer
Zaangażowany
Zaangażowany
Posty: 277
Rejestracja: sob, 7 kwie 2007, 18:45
Lokalizacja: Islas Canarias / TF y Mundo
Kontaktowanie:

Re: tarjeta sanitaria

Post autor: SplitSailer » pt, 18 lut 2011, 21:47

kr0la80 pisze:bo myślałam, że jeśli jestem zarejestrowana jako bezrobotna to z miejsca otrzymuję prawo do podstawowej opieki zdrowotnej dla mnie i dla dzieci?
:shock:
¨...i¨ ?

Dziadu
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 164
Rejestracja: sob, 25 wrz 2010, 18:31

Re: tarjeta sanitaria

Post autor: Dziadu » sob, 26 mar 2011, 10:35

uuuu a to nowość :shock: słyszałem,że jak się rejestrujesz jako bezrobotny/bezrobotna to dostajesz lekarza za free - znam osobe, która się rejestrowała ostatnio i tak myśli - ja nie :lol: nie mam w planach choroby :wink:

Hmmm to chyba ją muszę uświadomić, bo się później zdziwi :D

Dziadu
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 164
Rejestracja: sob, 25 wrz 2010, 18:31

Re: tarjeta sanitaria

Post autor: Dziadu » czw, 31 mar 2011, 22:46

Słuchajcie:

rejestrując się jako bezrobotny otrzymujesz podstawowe ubezpieczenie zdrowotne - warunek co trzy miesiące musisz złożyć podpis osobisty,elektroniczny lub ... telefoniczny, że dalej szukasz pracy.

- lekarza jak Ci coś dolega dostajesz gratis
- zniżkę na leki tak jak reszta Kanaryjczyków

:wink: wyprowadzcie mnie z błędu jak coś napisałem nie tak :D

Kolega, który jest tu od listopada korzystał wg powyższego schematu już dwa razy - ostatnio tydzień temu - tzw. zatoki - miał załatwione :wink: - dostał antybiotyki itp :D

Awatar użytkownika
zastawnik
Zaangażowany
Zaangażowany
Posty: 207
Rejestracja: śr, 4 mar 2009, 12:58
Lokalizacja: TF

Re: tarjeta sanitaria

Post autor: zastawnik » pt, 1 kwie 2011, 11:48

Wychodzi na to ze mam przestarzale informacje, poniewaz masz racje Dziadu, dzis sprawdzilem...
teraz sie nie dziwie ze w Servicio Canario de Salud brakuje kasy, jesli kazdy!!! moze za free isc do lekarza
España va bien y además es un país rico... :mrgreen:
salu2

Awatar użytkownika
SplitSailer
Zaangażowany
Zaangażowany
Posty: 277
Rejestracja: sob, 7 kwie 2007, 18:45
Lokalizacja: Islas Canarias / TF y Mundo
Kontaktowanie:

Re: tarjeta sanitaria

Post autor: SplitSailer » pt, 1 kwie 2011, 12:21

Honoruja podstawy Praw Konstytucyjnych :wink: > Kazdy obywatel ma prawo do > Podstawowej Opieki Medycznej > Médico de cabecera, im wiecej ¨przemieli¨tym mu "milej" :mrgreen: Z drugiej strony, czy ja wiem czy nie lepiej? Jak chodzi o jakis maly zabieg lub porade, to przynajmniej na to ida podatki. Jak duza sprawa, hospitalizacja czy inne bęcki, to smarują fakture y yasta´.
Gosc na paro jest obiety systemem socjalnym, z zasady. Po, paro( lub bez ubezpieczenia) dostaje rachunek.
Caly swiat jest rico, ale czy nie bardziej zwariowane jest to ze np w Polsce placa kupe kasy na ubezpieczenia zdrowotne i socjalne ktorych potem nie ma? Ktos kiedys za podatek w paliwie obiecal autostrady? Są! a jakże ! za wiazd na A4 zaplacilem 18zl po 50km ! nierownych dwoch pasow jezdni... za zjazd kolejne 18zl :evil: <10 € ... i jak to odniesc do sredniej krajowej?
to jest rico...niezmiennie, cholernie smutny kraj
¨...i¨ ?

kr0la80
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pn, 27 wrz 2010, 10:29

Re: tarjeta sanitaria

Post autor: kr0la80 » pt, 1 kwie 2011, 20:44

Dziadu wielkie dzięki, ja właśnie jestem w trakcie załatwiania sprawy, złożyłam wniosek i czekam na rozpatrzenie, pozdrawiam z północy:)

Dziadu
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 164
Rejestracja: sob, 25 wrz 2010, 18:31

Re: tarjeta sanitaria

Post autor: Dziadu » pt, 1 kwie 2011, 22:20

Poprawka - jeszcze świeższe informacje:

Taka opieka medyczna dostepna jest jak idziemy z tematem zdrowotnym na pogotowie bezpośrednio - czyli chorujemy i idziemy z tym na pogotowie - wtedy wszystko gra. Jak pójdziemy do jakiegos tam po prostu lekarza to już nie jest tak kolorowo.

Ale wg mnie to jest i tak ok, nie sądzicie?

kr0la80 - cieszę się,że zaczynam byc pożyteczny na forum :wink:

kr0la80
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pn, 27 wrz 2010, 10:29

Re: tarjeta sanitaria

Post autor: kr0la80 » śr, 25 maja 2011, 18:07

Dzisiaj otrzymałam "tarjeta sanitaria" dla mnie i dzieci :D
Reasumując: osoba bezrobotna, zarejestrowana w lokalnym urzędzie pracy ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Pozdrawiam raz jeszcze z północy:)

Awatar użytkownika
SplitSailer
Zaangażowany
Zaangażowany
Posty: 277
Rejestracja: sob, 7 kwie 2007, 18:45
Lokalizacja: Islas Canarias / TF y Mundo
Kontaktowanie:

Re: tarjeta sanitaria

Post autor: SplitSailer » sob, 18 cze 2011, 02:10

Powiąże może troche z wątkiem > Kilka pytan siasia8812 » Cz kwi 28, 2011 9:49 am
gdzie Dziadu zarzuca mi w poscie Kilka pytań » Śr, 15 cze 2011, 00:06

(z resztą w wątku "tarjeta sanitaria" też się nie popisałeś - ale może należy zejść z poezji i wodosłowia po prostu na konkrety)

...na post odpowiem ci tutaj ponieważ chciałym aby był pożyteczny w temacie tarjeta sanitaria. Tak naprawde nie pamietałem już co takiego napisałem narażając sie na zarzut "wodosłowia". Wróciłem wiec do wątku czytając dokładnie cały, okazuje się że niczym nie uchybiłem...
otóż "stary"> nie ma się co podniecac... piszac że samo posiadanie karty zalatwia temat.. gloria i chwała.
o ile sytuacja karOla80 jest oczywista> jest paro *zarejestrowana bezrobotna, Gobierno płaci zasiłek, Gobierno odprowadza Seguridad Socjal póki wypłaca paro (potem mogą wchodzić w gre rózne zasiłki itp = zupełnie inny temat)....o czym tu dyskutować?..o tyle sam wpis byl troche nieszczesliwy bo nie tylko ja zrozumialem go jak to ze karOla80 chce otrzymac seguridad dlatego > ze ma/posiada dzieci...end.

dalej co wazne:
1. Jezeli osoba zwraca sie do Servisio C de Salud (a posiada NIF lub NIE czyli jest obywatelem lub extranjeros) to oczywicie Servisio C d Salud taka karte wystawi..bo czemu mialo by nie wystawic?. Nada jej numer przypisze do numeru nazwisko wnioskujacego.
2. Jezeli udasz sie pierwszy raz z tarjeta do Médico de cabecera, to na jakiej podstawie mialby nie przypisac cie do wlasnych pacjetow? Oczywiscie ze to zrobi.. i wklei wlasna wlepka CIAS. (na rewersie jest na to miejsce)
3. Tyle ze posiadanie samej karty to jest dokladnie tak jakbys mial karte bankowa bez salda ...masz wszyscy widza...pokazujesz a jakze...ale nie masz na niej srodkow. Wczesniej czy pozniej zapytaja cie przy okazywaniu (a nie znajda w systemie) o potwierdzenie wplaty Seguridad Social...proste.
4. Oczywiscie ze jak sie znajdziesz na Urgencias, albo chociazby na traumatologi, nikt ci nie pozwoli ¨umrzec¨opatrza, dadza srodek przeciwbolowy i... kaza pojsc do medico de cabecera...dalej tlumaczyc?
...i tu wczesniej w poscie napisalem o tym ze gwrantuje ci to nadrzedna ustawa prawna.
5. oczywiscie ze mozna sie ¨slizgac¨ i uwazac ze ¨ktos tam¨ jest nie dokoñca rozgarniety. Ale zapewniam cie nie dokoñca tak jest...Jeszcze nie tak dawno Guardia Cyvil z przymykala oko na czesto awanturujacych sie czesto jezdzacych po pijaku budowlañcow z Polski, dlatego ze murowali w miare dobrze te osiedla co je Hiszpaña potrzebowala. Jasne ze uznasz to za wodolejstwo, bo takie półoficjalne stanowisko moze sie wydac wrecz nieprawdopodobne dla osoby nie majacej wiedzy...jaki jest sens przekonywac?
... poprostu nie chrzañ...nie wprowadzaj ludkow w pole, rozejzyj sie dookola moze cos zalapiesz? sluchaj ludzi zamiast spozierac na wlasny geniusz ... tutaj pewnie patmos na najwieksza wiedze bo siedzi w temacie na Canarias. Moj czas na Peninsulii gdzie kompetencje urzednikow sa raczej wieksze niz na IC daje mi narzedzie do napisania paru zdañ, z kolei na Canarias napewno lepiej dziala system informatyczny...widze to dobre 5 lat
...i zeby bylo jasne ¨panie konkretny¨ o czym temat wklejam skan z Tarjeta Sanitaria. Jest to moja tarjetawiec wiem dokladnie o czym pisze.., oczywiscie skan z zasadą bardzo ograniczonego zaufania. bo mam w tym wypadku spore.
¨...i¨ ?

Dziadu
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 164
Rejestracja: sob, 25 wrz 2010, 18:31

Re: tarjeta sanitaria

Post autor: Dziadu » sob, 18 cze 2011, 16:51

"Tak naprawde nie pamietałem już co takiego napisałem narażając sie na zarzut "wodosłowia"."

pisałem ogólnie bo na tym wątku wstawiłeś jedynie - " :shock: "

Lepiej późno niż wcale... i całkiem do rzeczy wg mnie.

Awatar użytkownika
SplitSailer
Zaangażowany
Zaangażowany
Posty: 277
Rejestracja: sob, 7 kwie 2007, 18:45
Lokalizacja: Islas Canarias / TF y Mundo
Kontaktowanie:

Re: tarjeta sanitaria

Post autor: SplitSailer » ndz, 19 cze 2011, 18:51

Dziadu pisze:"Tak naprawde nie pamietałem już co takiego napisałem narażając sie na zarzut "wodosłowia"."

pisałem ogólnie bo na tym wątku wstawiłeś jedynie - " :shock: "

Lepiej późno niż wcale... i całkiem do rzeczy wg mnie.
/.../ ¨ ale właśnie kończy mi się i zasiłek i ważność tej kary NFZ. Ale do rzeczy, Pani w przychodni poinformowała mnie, żebym mogła otrzymać "tarjeta sanitaria" muszę być zarejestrowana w urzędzie pracy, bądź mieć przepracowany tutaj rok pracy. I tu Pani mnie zagięła bo myślałam, że jeśli jestem zarejestrowana jako bezrobotna to z miejsca otrzymuję prawo do podstawowej opieki zdrowotnej dla mnie i dla dzieci?¨/.../

:shock:

/.../o tyle sam wpis byl troche nieszczesliwy bo nie tylko ja zrozumialem go jak to ze karOla80 chce otrzymac seguridad dlatego > ze ma/posiada dzieci...end./.../

nie staraj sie byc zlosliwy.. PaceEndLove :D joder
SS
¨...i¨ ?

Dziadu
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 164
Rejestracja: sob, 25 wrz 2010, 18:31

Re: tarjeta sanitaria

Post autor: Dziadu » wt, 21 cze 2011, 12:56

Każdy może się pomylić w inerpretacjach, odkułeś się.

Awatar użytkownika
SplitSailer
Zaangażowany
Zaangażowany
Posty: 277
Rejestracja: sob, 7 kwie 2007, 18:45
Lokalizacja: Islas Canarias / TF y Mundo
Kontaktowanie:

Re: tarjeta sanitaria

Post autor: SplitSailer » śr, 22 cze 2011, 00:45

A ty .... zadowolony z siebie…a jak tam lustra?… duże?

...beznadzieja
¨...i¨ ?

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości