miałem czuja

Wszystkie tematy związane z wyspą Teneryfa
Awatar użytkownika
nurnur
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: ndz, 12 gru 2010, 13:01

miałem czuja

Post autor: nurnur » wt, 14 gru 2010, 11:33

hej wszystkim
miałem czuja i tej zimy spodziewam sie paru Polaków przelotem na uczelnii w La Laguna a moze nawet dyplomy robią niektórzy na TF.. miło i serce rośnie że słowiańska dusza krzepka i ludziska robią rzeczy na poziomie
wygooglałem wysłałem maila i czekam.. czekam też na ewentualne info na tym forum po moim wczesniejszym wpisie
zobaczymy??? a was proszę o relację dotyczącą fotovoltaiki na wyspie/wyspach, czy dużo jest? może ktoś korzysta z paneli i ma prąd ze słońca w chacie albo w pracy? i jak wielu canarinios uzywa modułów? jeszcze troche czasu minie nim sprawdze temat osobiście i proszę o relację (tylko proszę nie mylić z kolektorami do grzania wody to zupełnie inny temat i jak myślę popularny bo nawet w polsce zimnejcimnej łatwo zauważyć kolektory na dachach)
pozdro z badenii zamarzniętej :)

Awatar użytkownika
SplitSailer
Zaangażowany
Zaangażowany
Posty: 277
Rejestracja: sob, 7 kwie 2007, 18:45
Lokalizacja: Islas Canarias / TF y Mundo
Kontaktowanie:

Re: miałem czuja

Post autor: SplitSailer » wt, 14 gru 2010, 15:11

Hola.!
Firm zajmujacych sie energia solarna jest bardzo duzo. Prym wiedzie oczywiscie krajowa ENDESA. Uregulowania jak w calej UE, dotyczace dotacji i zwrotow nakladow. Na La Lagunie mocna katedra biotechnologii - termoelektryka solarna, fotovoltalica wlasnie, geotérmica, minieólica, biomasa.. Polakow nie spotkalem na Universidad..byc moze ktos na Erazmusie?.. ale chyba raczej nie...chociaz lapy pod noz nie dam ;)
Tak wiec jesli Ciebie to kreci, to pole do popisu, ale i rynek ostry. Szwajcarzy, Austryjacy mają sprzedane tu technologie i trzymaja mocno. Ponizej 100kW bardzo duzo. Mocne parcie na przetwarzanie biomasy na Teneryfie i solarnej na La Palmie.
2008 roku na La Palmie powstala planta fotovoltalica ok 600 modolow stm200 ponad 1.000,000 kWh .. realizacja planu energetycznego. Podobne powstaja na Teneryfie...Bardzo silne lobby.
Pewnie wiesz ze w Maroco rejon Sachary Zachodniej powstaje potezny kompleks, spiety w europejska siec energetyczna. Na kiedy to oddadza nie wiem. Widzialem ze gromadza moduly na Teneryfie i transportuja woda dalej ( ok 15 mil do Afryki ).
To tak o wielkich...a o malutkich? 1500 euro za komplet do instalacji, zwrot kosztow czy ulgi za instalacje "skolko ugodno" w poszczegolnych municipios.
pozdrawiam SS
¨...i¨ ?

Awatar użytkownika
nurnur
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: ndz, 12 gru 2010, 13:01

Re: miałem czuja

Post autor: nurnur » wt, 14 gru 2010, 16:10

dziekuje za konkrety
wydaja sie wyspy idealnym miejscem dla energii autonomicznej i twoj wpis tylko to potwierdza
o saharze wiem a dzis właśnie znalezliśmy ofertę grantów na lato do ULL i observatorio teide czyli bliżej nam na TF
tylko jeszcze nie wiem czy powtórza w nowym roku, bardzo liczę na to...
wijemy sie tu w zimnie i ciemnościach a moduły na dachach zasypane sniegiem to czlowiek skuczy za swiatlem
a jeszcze prónd
grunt to prónd :wink:
tu mam w sumie 10 firm (w tym małe zakłady i 3 fabryki) i sie opłaca wszystkim a ciemno jak u rumuńskiego xsiecia na kolacji
polecam film
http://www.youtube.com/watch?v=B90UQg_AAmI
troche propagandy nie zaszkodzi

Awatar użytkownika
nurnur
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: ndz, 12 gru 2010, 13:01

Re: miałem czuja

Post autor: nurnur » wt, 14 gru 2010, 16:45

co do sahary to trochę mi sie to konsorcjum babilońsko masońskie niezbyt podoba ale lepiej ze prane łapia bo mogliby reaktor postawić np.i wtedy inaczej wiatr smakuje cholera. reaktorów to naliczyłem tu w okolicy freiburga prawie 10 i sie dalej wole nie zastanawiać nad tematem a na przyszłość wolę zamieszkiwac miejsca mniej rozszczepialne. w którym wpisie kavy była wzmianka ze ruscy chcą dla maroko budowac siłownie i liczę że pomysł upadł. trzeba mieć halo żeby sie pakować w atom na saharze. Chińczycy sie chwalą ze zrobią w nowym roku moduły silicium po 20 centów (amerykańskich) za watt. a juz robia lepszej jakości niż niemcy. bedzie tanie i wiecej sprytnej energii.

Awatar użytkownika
nurnur
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: ndz, 12 gru 2010, 13:01

Feliz navidad

Post autor: nurnur » sob, 25 gru 2010, 12:35

wszystkim Forumowiczom i Wedrowcom Zdrowia i spokojnych Świąt życzą
Aneta i Michał
Feliz navidad !!!
nowy Rok niech bedzie lepszy niż wszystkie dotychczas
Ludzie my was ljublju my was ajlowju!!!!
:D


Awatar użytkownika
nurnur
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: ndz, 12 gru 2010, 13:01

Re: miałem czuja

Post autor: nurnur » śr, 5 sty 2011, 19:43

Yanex - wielkie dzięx

jest spora szansa że osobiście zrobię research już w tym roku
pozdro
widać było u was zaćmienie wczoraj?

Awatar użytkownika
nurnur
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: ndz, 12 gru 2010, 13:01

Re: miałem czuja

Post autor: nurnur » sob, 5 sty 2013, 14:50

hej
bilety kupione i koniec stycznia ladujemy. z małym poslizgiem ale jednak ladujemy..
rodzina sie nam powiekszyła w miedzyczasie i dużo zamoty życiowej za nami ale jak przeczytałem starego pierwszego posta to jednak poslizg mamy niewielki. Nie nastawiam sie ani nie mam oczekiwan - dajemy sobie miesiac na rozpoznanie bojem teneryfy we wszystkich wymiarach
pozdrawiam wszystkich serdecznie i noworocznie
jak ktos ochoczy na spotkanie z nowicjuszami na wyspie to mozemy cos organizowac
bedziemy mobilni i raczej wszedzie nam po drodze...
szukamy kontaktu zwłaszcza z rodakami w orbicie observatorio Teide i ULL
trzymajcie za nas kciuki
per aspera ad astra

Awatar użytkownika
nurnur
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: ndz, 12 gru 2010, 13:01

Re: miałem czuja

Post autor: nurnur » sob, 2 lut 2013, 11:02

Pozdrawiam z Adeje.
Klimacimy się od poniedziałku i jak się zaklimacimy to ruszamy w trasy po wyspie.
Pierwsze wrażenie baardzo pozytywne i podziwiamy kanarków za ich wrodzony czad.
Nie mogę jeszcze nic powiedzieć o tej wyspie bo siedzimy w centrum przemysłu turystycznego a wokoło renciści i emeryci z domieszką putinowskiej rassiji. Ale jak pojedziemy dalej, myślę że bedzie szczerzej i bardziej po Kanaryjsku. Pogoda cudowna, żyć się chce, słońce uzdrawia. Jak się ktoś z Tubylców chce spotkać byśmy go przepytali szczegółowo z ciekawstwem nuworyszy to piszcie na priv. Podjedziemy gdzie trzeba.
Feliz Carnaval! :D
może to jeszcze kontynentalne i europejskie pozostałości ale mnie najbardziej podobała się kandydatka na Reiną Carnaval nr 2. Jak ktoś oglądał to wie o co biega..
A wy jak obstawialiście???

tatko
Zaangażowany
Zaangażowany
Posty: 293
Rejestracja: czw, 20 paź 2011, 08:48

Re: miałem czuja

Post autor: tatko » sob, 2 lut 2013, 14:32

zostajecie na Carnaval?
Santa Cruz czy ten poruszający się wzdłuż wybrzeża też?
U nas do 23.02 :D
pozdro spod Los Gigantes

PS co do PV to był w pewnym momencie mocny program wsparcia, nawet anglik znajomy mikrofarmę założył

Awatar użytkownika
nurnur
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: ndz, 12 gru 2010, 13:01

Re: miałem czuja

Post autor: nurnur » wt, 5 lut 2013, 11:11

Hola Tatko :)
zostajemy, oczywiscie że zostajemy. w piatek jedziemy do SC na parade a potem to improwizacja. kalima troche ulatwia sprawe bo nie ciągnie zbyt na plaże hihi..
los gigantes bylismy w niedziele, było lepiej niż bardzo dobrze :D na neta chodzimy tak co drugi, trzeci dzień i chetnie sie spotkamy z tobą i twoja familia zaproponuj coś z wyprzedzeniem to mozemy sie spiknąć i pobajerzyć. Bloga czytaliśmy jeszcze na kontynencie, dzieki za wiarygodne żródło informacji. wczoraj zaliczylismy la lagune i zlokalizowalismy instytuty odpowiednie. ok było. w drodze powrotnej playa la tejita, rewelacja nawet przy rozkrecajacej sie kalimie. natura najlepiej projektuje i jest szczodra. wspaniała szeroka piaszczysta i bezludna (wczoraj) plaża. polecam
feliz carnaval
ps
dzis wybory reiny teneryfy, najwspanialszy pokaz apetycznego kiczu jaki znam
polecam
chyba sobie kupie numer hiszpanski zeby glosowac :lol:
i tak sie przyda bo w tym roku jeszcze 3 razy tu mamy być
piszcie jak obstawialiscie
pozdro

Awatar użytkownika
nurnur
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: ndz, 12 gru 2010, 13:01

Re: miałem czuja

Post autor: nurnur » pn, 22 kwie 2013, 12:28

Hej
Pozdrawiamy z Izany :) pogoda ładna widoczność znakomita teleskopy pracują miło :)
przy okazji tego pobytu krótkie podsumowanie wizyty lutowej - wyspa mała ale bogata, każdy znajdzie coś dla siebie bo wszystko tu ma blisko i odpowiedniej moim zdaniem skali. zajawionych po pierwszym pobycie sa pewnie tysiace ale tylko wielkojajeczni moga powalczyc bo srodowisko raczej surowe do codziennej egzystencji. nam sie podoba i jeszcze kilka lat i wizyt i bedziemy sie prawdopodobnie teleportować na dłużej ale raczej na spokojnie i na z góry upatrzone pozycje bo w żuki gnojowe to szkoda czasu sie bawić, życie niezbyt długie jest i niewiele ma wspólnego z dobranockami o pszczółce Mai. Tubylcy wyglądają na niezmęczonych turystyką co zadziwia jak człowiek trochę poobserwuje towarzystwo urlopujące. Jednym zdaniem: luty na TF piekny był i to jeszcze powróci w obfitości. Dziekuję wszystkim którzy znależli czas na spotkania i rozmowę: dziarskiej Annie, Maćkowi, Arkowi i Marcie oraz Panu z polskiego baru w Adeje. Pomogliście nam zrobić pierwsze kroki. Dziękujemy. Napewno się jeszcze zobaczymy i pogadamy. Pozdrawiamy wszystkich ze Swarogowego słowiańskiego plemienia. Na Teneryfie rządzi Swarog- Słońce. Nasza najważniejsza prawdziwa słowiańska Gwiazda. Hej.

Awatar użytkownika
nurnur
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: ndz, 12 gru 2010, 13:01

Re: miałem czuja

Post autor: nurnur » pn, 22 kwie 2013, 12:35

Aha
dziekuje Monice
wyprzedziłaś światłowód dzisiaj
pozdrawiamy i czekamy na okazję

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości