Rozliczenie podatkowe

Wszystkie tematy związane z wyspą Teneryfa
raf8612
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: pt, 13 lip 2012, 09:35
Lokalizacja: Los Cristianos

Rozliczenie podatkowe

Post autor: raf8612 » pn, 10 lut 2014, 13:43

Witam,

przeszukałem forum i nie znalazłem niestety odpowiedzi na moje pytanie. Chodzi mi dokładnie o rozliczenie się z dochodów.

jeżeli pracujecie to na pewno będziecie potrafili odpowiedzieć na moje proste pytania :)

1/ czy trzeba się rozliczać z dochodów - słyszałem, że do jakiejś kwoty nie.
2/ w jaki sposób najłatwiej można rozliczyć dochody - wiem, że trzeba to zrobić do czerwca.

z góry dziękuje i pozdrawiam

Awatar użytkownika
el malage
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 189
Rejestracja: pt, 5 gru 2008, 13:52
Lokalizacja: Teneryfa Sur

Re: Rozliczenie podatkowe

Post autor: el malage » ndz, 16 lut 2014, 18:39

Do 15000 dochodu rocznego nie musimy sie rozliczac,ale mozemy czasami i tak bedzie sie nam nalezal zwrot ,w zaleznosci od zaliczek podatku dochodowego ktore wplacil pracodawca.Jezeli mamy umowe na wynajem mieszkania - tez mozna odliczyc- dzieci rowniez maja wplyw na odliczeniaia .Od kwietnia bedzie dostepny boorador na stronie http://www.agenciatributaria.es/AEAT.in ... 2012.shtml wystarczy podac swoje dane i na adres domowy przyjdzie propozycja rozliczenia podatku dochodowego ,mozna sie z tym zgodzic i na podanej stronie samemu zlozyc deklaracje ,mozna tez poprosic o Cite Previa i na umowiny dzien i godzine stawic sie z wymaganymi dokumentami w skarbowce ,cala operacja trwa 5 minut a urzednik bedzie przygotowany na wasza wizyte - czyli bedzie mial wyciag z waszego konta i wszystkie rozliczenia za ostatni rok z pracodawcami.Czyli zazwyczaj jest to mile i przyjemne spotkanie . Od 5 lat skladam deklaracje czasami ladny grosz wpada.
Pozdrawiam z Teneryfy Sur

raf8612
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: pt, 13 lip 2012, 09:35
Lokalizacja: Los Cristianos

Re: Rozliczenie podatkowe

Post autor: raf8612 » sob, 22 lut 2014, 20:10

Bardzo dziękuje za konkretną i wyczerpującą odpowiedź. Mam jeszcze pytanie odnośnie dochodzu - 15000 netto czy brutto? :)

Robo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: sob, 30 lis 2013, 22:30

Re: Rozliczenie podatkowe

Post autor: Robo » ndz, 2 mar 2014, 16:03

Staram się o rezydenturę na wyspach. Czy jeżeli stanę się rezydentem przed 30 kwietnia t.j. przed terminem rozliczenia się w Polsce, to czy mam deklarację roczną rozliczyć na wyspach czy w Polsce?

PabloElSur
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: ndz, 9 lut 2014, 11:21

Re: Rozliczenie podatkowe

Post autor: PabloElSur » śr, 5 mar 2014, 05:57

Za 2013 r. rozliczysz sie w PL jeżeli przepracowałeś tam, a dokładniej przebywałeś, ponad 182 dni. Końcowy termin złożenia deklaracji podatkowej nie ma znaczenia. Gdybyś był cudzoziemcem pracującym przez 2013 w PL, to i tak rozliczałbyś się w PL.

Dady
Bywalec
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: pt, 18 sty 2013, 15:36
Lokalizacja: Teneryfa/Polska
Kontaktowanie:

Re: Rozliczenie podatkowe

Post autor: Dady » śr, 5 mar 2014, 23:18

Hej, to i mnie pomóżcie :o

Firmę mam w Polsce i tam działa - czyli podatek doch. w Polsce, nawet jakbym siedział na Teneryfie non-stop.
Planuję tylko zimować na Tene i wracać a jak jestem w PL to odnajmować mieszkanie. Chcę to robić legalnie - ogłaszać się i wogóle i teraz kwestia.
1. Czy wyrabiać rezydenta? (dziecko chcę w czasie pobytu puszczać tu do publicznej szkoły)
2. Jak opodatkować wynajem? Mogę to wciągnąć w polską firmę, ale analogicznie, zdaje się, że podatek za zysk z wynajmu w Hiszpanii będzie do zapłacenia w Hiszpanii
3. Jest jakaś opcja ryczałtowa za taki wynajem? Nie lubię zbierać kwitów za każda głupotę (koszty) a i może przy takim ryczałcie nie byłyby konieczne księgi z Polski, dla przydzielenia progów.

Robo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: sob, 30 lis 2013, 22:30

Re: Rozliczenie podatkowe

Post autor: Robo » śr, 5 mar 2014, 23:25

Tam możesz podpytać jeżeli chodzi o PL

Krajowa Informacja Podatkowa

czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00

Infolinia:

Z tel. stac.: 801 055 055

Z tel. kom.: (22) 330 0330

Z zagranicy.: +48 22 330 0330

Dady
Bywalec
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: pt, 18 sty 2013, 15:36
Lokalizacja: Teneryfa/Polska
Kontaktowanie:

Re: Rozliczenie podatkowe

Post autor: Dady » śr, 5 mar 2014, 23:50

W PL to mam obcykane, mnie własnie chodzi o ES: czy warto robić rezydenta i jak opodatkować wynajem własnego mieszkania.

Awatar użytkownika
el malage
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 189
Rejestracja: pt, 5 gru 2008, 13:52
Lokalizacja: Teneryfa Sur

Re: Rozliczenie podatkowe

Post autor: el malage » ndz, 9 mar 2014, 02:41

Mozesz zglosic do skarbowki na Teneryfie ze wynajmujesz mieszkanie ,ale z oczywistych wzgledow jezeli to jest na pol roku tylko , a jak mysle to bedzie pewnie 2-3 miesiace w rozrachunku rocznym , ja bym nie zglaszal . Chyba ze bedziesz wynajmowal za posrednictwem biura nieruchomosci (lepiej wynajac komus zaufanemu za 50e mniej niz deklarowac te 6 miesiecy )Roznica miedzy rezydentem a posiadaczem numeru NIE jest niewielka .Nie musisz robic rezydencji calej rodzinie by wyslac dziecko do szkoly jak rowniez by rozliczyc sie w skarbowce. Posiadanie mieszkania na Teneryfie nie musisz deklarowc w Polsce i na odwrot.Zarobione pieniazki na Teneryfie deklarujesz tylko w hiszpanskiej skarbowce.Natomiast gdy bedziesz myslal o wynajmie dlugoterminowym swojego mieszkania warto zglosic , gdyz czesto skarbowka sprawdza zuzycie wody i pradu i na tej podstawie weryfikuje czy w mieszkaniu ktos mieszka czy nie.
Pozdrawiam z Teneryfy Sur

Dady
Bywalec
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: pt, 18 sty 2013, 15:36
Lokalizacja: Teneryfa/Polska
Kontaktowanie:

Re: Rozliczenie podatkowe

Post autor: Dady » ndz, 9 mar 2014, 10:04

Dzięki El malage, wolę zgłosić to mieszkanko, bo chcę je podawać w bookingu a tam, jak w Allegro - wszystko na tacy w razie kontroli.
Chciałbym to jednak na max uprościć i jakaś forma ryczałtu (np. % od przychodu, bez kosztów i progów) byłaby najlepsza. U nas wynajem można tak podatować, może tu też?

A przy okazji wychodzi kwestia "rezydent, czy nierezydent - wszystkie za i przeciw", na razie mam takie.

ZA rezydentem
1. Zniżka na loty i przejazdy na ternie Hiszpanii (czyli opłaca się latać przez Barcelonę)
2.Być może tutejsze a nie polskie sankcje w przypadku zatrzymaniu z promilami (tego nie wiem)?
3.Publiczna szkoła?
4. Inne niż na NFZ usługi medyczne?

Przeciw:
1. Dla rozliczenie podatku z działalności w Hiszpanii (np. wynajem) trzeba ustalić próg a do tego potrzebna jest cała księgowość z Polski. Może jednak nie jest tak źle i wystarczą same kwoty zysku potwierdzona przez nasz US, no i może da się wynajem opodatkować jakoś łatwiej (ryczałt)
2. Większy nadzór ze strony Hiszpanii, ale nie wiem w jakim zakresie - pilnowanie, czy dzieci nie mają przerwy w nauce?

Więcej znaków zapytania niż wiedzy u mnie, dlatego baaardzo przydadzą się Wasze opinie.

iwona teneryfa
Gość
Gość
Posty: 1
Rejestracja: pn, 12 maja 2014, 13:02

Re: Rozliczenie podatkowe

Post autor: iwona teneryfa » pn, 12 maja 2014, 15:20

rejestracja jako rezydent na teneryfie nie ma wiele wspólnego z rezydenturą podatkową. O tym kto jest rezydentem podatkowym, w którym kraju decyduje umowa o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu pomiędzy tymi krajami. Dochody z nieruchomości ZAWSZE opodatkowane sa tam gdzie nieruchomość, a zyski z przedsiębiorstwa tam gdzie przedsiębiorstwo ma siedzibę (z małymi odstępstwami)
Co do pozostałych dochodów to zależy.

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości