Może ktos wie....

Wszystkie tematy związane z wyspą Teneryfa
Awatar użytkownika
ewita170
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 52
Rejestracja: pn, 12 mar 2012, 15:16
Lokalizacja: Costa del Silencio Arona

Może ktos wie....

Post autor: ewita170 » wt, 13 mar 2012, 11:48

Jestem na wyspie krótko wiec jeszcze wiele musiałabym się dowiedzieć, mam taki problem. Muszę wyjechac do Polski na jakis tydzien czasu i tu pajawia się problem, mój synek chodzi do szkoły i jest tam do 14tej, mąz pracuje od 8.00 do 13.00 i od 15.00 do 19.00, w przerwie spokojnie moze odebrac dziecko ze szkoły, ja siedząc w domu popołudniu jestem z nim, ale gdybym wyjechała co mam z nim zrobić?? Czy ktos wie co można zrobic z dzieckiem w godzinach popołudniowych tak do 19.30 i oczywiście za ile?? Bardzo prosze jeśli cos wiecie pomóżcie.
z góry dziękuję Ewa

tatko
Zaangażowany
Zaangażowany
Posty: 293
Rejestracja: czw, 20 paź 2011, 08:48

Re: Może ktos wie....

Post autor: tatko » wt, 13 mar 2012, 15:22

@Ewita170 i tylko tak, gratuluję skoku :D
Pewnie dla Was z peninsuli to nie jest głęboka woda. Bo i język, i znajomość realiów administracyjnych. Mam nadzieję że upały Was nie wypłoszą. Mnie poza klimatem to najbardziej wciagają Kanarki. Bym najchętniej cały świat przerobił na jedne wielkie Kanary. Ludzie są tu niezwykle mili. Wczoraj zostałem poczęstowany domowym winem z Sta Ursula i było bombowe. Podobno 12000l rozchodzi się po znajomych knajpach!! Szał. Gdzie się osiedlacie?
@Waldek dzięki brachu- sam chciałem przed przyjazdem przeczytać konkretnie żeby móc podjąć decyzję. I po przekopaniu znalazłem info właśnie tu na forum. Więc uznałem że tu właśnie wtrącę swoje 3grosze.Dopiero po przyjeździe dowiedziałem sie że moja kuzynka przyjechała tu bez kasy, bez języka i pracę znalazła i mieszkanie- OK to młodziutka dziewczyna wiec czego innego szuka w życiu więc się po kilku miesiącach zwinęła dalej w drogę.
Więc można, nie zawsze świat z okien pierwszej klasy jest ciekawszy, a mi się wręcz wydaje że zawsze jest dużo bardziej sztuczny i plastikowy.
Jak szukałem roboty we Francji dawno, dawno temu to nauczyłem się z karteczki jak zapytać o pracę i się zareklamować i dało radę więc czemu innym ma się nie udać?

Awatar użytkownika
ewita170
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 52
Rejestracja: pn, 12 mar 2012, 15:16
Lokalizacja: Costa del Silencio Arona

Re: Może ktos wie....

Post autor: ewita170 » wt, 13 mar 2012, 16:01

tatko pisze: Gdzie się osiedlacie?
Już się osiedliliśmy szczerze mówiąc, zamieszkalismy w maleńkim miasteczku El Fraile około 1km od Las Galletas, szkołę synek ma w sumie pod nosem, ale gdy przyjechaliśmy nie było miejsc i codziennie rano robimy sobie spacerek do Las Galletas, ale twardo idzie nie narzeka bo mu się podoba. No spędzilismy trochę czasu na kontynencie, język znamy ale odnośnie administracji to niby to samo a zupełnie co innego, kazdego dnia dowiadujemy się nowych rzeczy, np jeden ze znajomych zapłacił mandat w wysokości 750E za to że jeździł na polskim prawie jazdy, sama jeszcze dokładnie nie wiem co trzeba zrobic czy wystarczy zarejestrować się w Trafico, że jestem i jeżdżę tutaj i poddawać się badaniom lekarskim co wyznaczony czas czy wymeinic prawo jazdy na hiszpańskie, mnie osobiście policja tłumaczyła ze na polskim prawie jazdy mogę tu jeździć do 5 lat (jako rezydent hiszpanii) a że brak mi kilku miesięcy wiec nie daja mandatu i nie zgłaszaja tego nigdzie mam to załatwić, więc teraz sie dowiaduje co, gdzie i jak? Na róznych stronach sa przeróżne informacje ale jakoś niedługo musze się wybrać do Santa Cruz więc zorientuję sie u źródła czyli w Trafico.
Pozdrawiam Ewa

magdalena 40
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: wt, 24 sty 2012, 23:19
Lokalizacja: LAS PALMAS DE GRAN CANARIAS

Re: Może ktos wie....

Post autor: magdalena 40 » sob, 24 mar 2012, 23:44

Witam,,,
Z prawo jazdy jest tak ze kazdy co przyjezdza tu mieszkac musi je zmienic,bo robiac rezydencie juz nie jestes turysta a turysta do 3 miesiecy moze jezdzic na swoich,to jest na ladzi i tutaj tez,chodz znam takich co maja to w nosku az nie trafio na madrzejszego policjanta.

Awatar użytkownika
camilozeta
Administrator
Administrator
Posty: 974
Rejestracja: pn, 22 maja 2006, 02:36
Kontaktowanie:

Re: Może ktos wie....

Post autor: camilozeta » ndz, 25 mar 2012, 00:00

Jak ja wymieniałem swoje, to zamiast wymiany wystarczyło zarejestrować w Delegacion de Trafico swoje polskie prawko i było to tak samo legalne rozwiązanie jak wymiana. Podejrzewam, że dalej jest tak samo.

Salu2
http://www.camilozeta.com/ - Podróżując przez życie...
Obrazek

Garka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: pt, 17 lut 2012, 08:22
Lokalizacja: Fuerteventura

Re: Może ktos wie....

Post autor: Garka » pt, 30 mar 2012, 13:36

Camilo masz rację. Dalej jest tak samo.Trzeba ich tylko poinformować czy chce się zmienić dokument czy tylko zarejestrować.Dzisiaj to zrobiłam i zapłaciłam 8 euro.Ale trzeba też zrobić badanie lekarskie i dołączyć (Informe de aptitud psico-fisica) do wniosku o rejestrację prawa jazdy.

Awatar użytkownika
el malage
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 189
Rejestracja: pt, 5 gru 2008, 13:52
Lokalizacja: Teneryfa Sur

Re: Może ktos wie....

Post autor: el malage » pt, 30 mar 2012, 22:17

Nie jestem piratem drogowym :) ,ale dosc czesto panowie wlepiaja mi mandaty za zle parkownie (malo tych miejsc mamy tutaj na Sur), kilka razy przez ostatnie 6 lat przypominali o wymianie prawka.Jednak mysle ze rejestracja polskiego dokumentu jest zalecana ,natomiast wymiana na hiszpanski juz nie ,przynajmniej w moim przypadku (mam prawko beztermonowe),tutaj takich dokumentow sie nie otrzymuje :) . W obydwoch przypadkach konczy sie beztroskie jezdzenie a zaczyna sie zbieranie punktow ;)
Pozdrawiam z Teneryfy Sur

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości