procedura kupna nieruchomości

Wszystkie tematy związane z wyspą Gran Canaria
Nolimit
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 162
Rejestracja: pt, 15 sty 2010, 15:29

procedura kupna nieruchomości

Post autor: Nolimit » czw, 21 mar 2013, 22:38

Witam

jaka jest procedura kupna nieruchomości na wyspach

konkretnie chodzi o apartament w apart hotelu albo bungalow.

Trzeba mieć nie i co jeszcze ? Ile czasu sie załatwia ten nr. Można dostać rezydencje jak sie kupi nieruchomość ?

Są teraz jakieś dodatkowe podatki ?

Pozdrawiam

Romano
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 73
Rejestracja: ndz, 14 cze 2009, 12:18
Lokalizacja: Gran Canaria/Polska

Re: procedura kupna nieruchomości

Post autor: Romano » pt, 22 mar 2013, 20:02

Numer nie, założone konto w hiszpańskim banku,ile czasu na wyrobienie nie to raczej zależy od miejsca.Do ceny nieruchomosci należy dodac około 10% kosztów (notariusz,podatki itp.)podatki w miejscowościach turystycznych sa wyższe niz w mieście to samo z czynszem.Za apartament moze być czynsz około 200 eu/mc jak leży w dobrej lokalizacji.Uwaga na okazje , ludzie pozbywają czasem tanio bo szykuje sie remont ośrodka i cała wspólnota za to płaci czy chce czy nie chce np.za dach,remont basenu itp.Co do rezydencji to praca albo kasa na koncie teraz chyba min.8tys.eu

Nolimit
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 162
Rejestracja: pt, 15 sty 2010, 15:29

Re: procedura kupna nieruchomości

Post autor: Nolimit » sob, 23 mar 2013, 11:00

Dziekuje bardzo za odpowiedz

Czyli sa jakies dodatkowe podatki? Jesliagent nieruchomosci mowi ze to jest cena ostateczna to znaczy ze do tego jeszce trzeba dodac podatek? (to co za podatek i ile wynosi?) Koszt notariusza takze nie jest uwzgledniony? (ile moze kosztowac?)

Ile trzeba szykowac pieniedzy na apartament ok 40 m w dobrym miejscu konkretnie playa del ingles blisko deptaka ale jednak bardziej zacisznie. Cos jak hotel Jardin del atlantico. Znacie ten hotel? szykuje sie tak jakis remont? ;)

Czy z tym czynszem to nie jest tak jak w PL w bloku czyli ze placi sie czynsz i juz z tego czynszu idzie jakis % (w zależności od ilośći posiadanego udziału w całej rechuchomośći) na fundusz remontowy i z tego funduszu sa przeprowadzane remonty?

Czy czynsz swoja droga a jak bedzie remont to trzeba bedzie placic dodatkowo? (to troche dziwne bo raczej ludzie nie maja pieniedzy tak na zawolanie wiec ustala sie wyzszy czynsz ale to juz jest z zaliczkami na fundusz remontowy. Tak sie zbieraja jakies rady wspolnoty co roku jak w PL wspolnocie mieszkaniowej? Czy jak to sie odbywa?

A jak sie obiegac o rezydencje? Musze otworzyc konto w banku hiszpanskim zdeponowac na min min 8 tys i wtedy ubiegam sie o rezydencje? Na jaki czas ja dostane i co trzeba robic zeby ona nie 'wygasla'?

Sporo pytan ale powaznie mysle o kupnie (od kilku lat) 'apartamentu' na GC a ztego co wiem to ostatnio sie cos tam pozmienialo w prawie, jakies dodatkowe podatki i cos inaczej z procedurami?

Jak najlepiej zalatwic takie kupno przez hiszpanskie biuro czy oszukuja? Np cardenas albo mondisur. Czy lepiej przez PL posrednika? Z tego co zdazylem sie zorientowac to PL posrednicy jeszcze bardziej chca czlowieka wykolowac i juz na samym poczatku daja do podpisania umowe nie do zaakceptowania. Nawet tylko na pokazywanie nieruchomosci... hiszpanskie biura pokazuja bez papierow i nie ma sankcji jak sie nic nie kupi. PL posrednicy z ktorymi mialem do czynienia zawsze czyms mnie zniechecali - poprostu widac cwaniactwo i chec zysku a klient nie sie matrwi sam.

Prosze o porady jesli ktos przeprowadzal procedure kupna nieruchomosci i ma wiedze jak to powinno wygladac.

Pozdrawiam z zimnej PL ;)

Romano
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 73
Rejestracja: ndz, 14 cze 2009, 12:18
Lokalizacja: Gran Canaria/Polska

Re: procedura kupna nieruchomości

Post autor: Romano » sob, 23 mar 2013, 12:10

Info ze strony o nieruchomościach :Zakup nieruchomości na Wyspach Kanaryjskich koszty

Zakup nieruchomości na kredyt

Przy zakupie nieruchomości na kredyt klient płaci podatek kanaryjski (IGIC) w wysokości 5% - nieruchomości używane.
Od nowych nieruchomości będziemy musieli odprowadzić 2.7% podatku IGIC (jest to czasowa obniżka podatku wprowadzona przez rzad hiszpański w 2011r.)
Podatek od nieruchomości około 1% (tylko nieruchomości nowe)
koszty notarialno-hipoteczne około 3%
Zakup nieruchomości za gotówkę

Przy zakupie nieruchomości za gotówkę klient płaci podatek kanaryjski (IGIC) w wysokości 5% - nieruchomości używane.

Od nowych nieruchomości będziemy musieli odprowadzić 2.7% podatku IGIC (jest to czasowa obniżka podatku wprowadzona przez rzad hiszpański w 2011r.)
Podatek od nieruchomości około 1% (tylko nieruchomości nowe)
koszty notarialne około 1,5%

Co do cen zobacz na fotocasa, szukaj w Playa del Ingles w okolicy Calle Tenerife to dobra lokalizacja , myśle coś w miarę to od 60tys.eu.dalej od plazy trudno wynajac ale za to czynsz jest mniejszy.W ogloszeniu zazwyczaj pisze ze do ceny nie sa wliczone koszty notarialne, podatki i inne.,tak jak pisalem trzeba dodac okolo 10% do ceny. wspolnoty różnie zarządzają nieruchomościami dopytaj konkretnie jak to jest w przypadku apartamentu ktory chcesz kupic.inaczej jest w ośrodkach gdzie cześć apartamentów ma dany ośrodek na własność ,a cześć zewnętrzni właściciele.inaczej gdzie ośrodek ma tylko apartamenty rożnych właścicieli.

Nolimit
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 162
Rejestracja: pt, 15 sty 2010, 15:29

Re: procedura kupna nieruchomości

Post autor: Nolimit » sob, 23 mar 2013, 18:38

Ok dzieki

Obejrzalem sporo tych apartamentow w ingles, san agustin, maspalomas i najbardziej sensowny wydaje mi sie hotel jardin del atlantico. WIdzialem ze tui tam wycieczki organizuje i jakies inne biura hotel zadbany itd

Jak ktos kupowal nieruchomosci na kanarach to prosze o kontakt albo jakies rady jak to najlepiej zorganizowac

Pozdrawiam

PALOMA
Początkujący
Początkujący
Posty: 37
Rejestracja: ndz, 17 cze 2012, 12:12

Re: procedura kupna nieruchomości

Post autor: PALOMA » pn, 1 kwie 2013, 20:26

Uwazaj aby apartament ktory zakupisz,nie byl przeznaczony do tak zwanej explotacion!
Niektore kompleksy przeznaczone sa wylacznie dla turystow.
Wlasciciel takiego apartamentu jest wtedy w nim intruzem.
Moze z niego korzystac 2 do 4 tygodni w roku.
Zanim kupisz taki apartament upewnij sie ,czy ten kompleks "esta libre de explotacion turistica".
Taki dokument powinien posiadac administrador kompleksu.
TO BARDZO WAZNE!!!

Nolimit
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 162
Rejestracja: pt, 15 sty 2010, 15:29

Re: procedura kupna nieruchomości

Post autor: Nolimit » wt, 2 kwie 2013, 09:49

Dziekuje za taki konkret. Wlasnie o takie porady mi chodzi. Na co uwazac itd

sporo sie nasluchalem ze biura nieruchomosci, agenci i sprzedajacy oszukuja dosc czesto.

Dzieki jeszcze raz za porade

Czyli jak wlasciciel ma taki dokument 'esta libre de explotacion turistica' to jest wszystko ok? Czy taki dokument na moje zyczenie musi mi pokazac biuro nieruchomosci? Oni maja dostep do tego? Bo nie ukrywam ze chcialbym kupic przez jakies biuro nieruchomosci (wydaje mi sie to chociaz troche bezpieczniejsze, w PL biura biora tam jakas odpowiedzialnosc za to co sprzedaja i w ich obowiazku jest sprawdzac dokumenty itd, w hiszpanii jest inaczej?)

Ogolnie widze ze bedzie dosc ciezko przebrnac procedure zakupu i nie wpasc w jakas pulapke...

No nic jeszcze raz dzieku za konkrety

Pozdrawiam

PALOMA
Początkujący
Początkujący
Posty: 37
Rejestracja: ndz, 17 cze 2012, 12:12

Re: procedura kupna nieruchomości

Post autor: PALOMA » wt, 2 kwie 2013, 13:57

Biura nieruchomosci nie oszukuja.
Po prostu jesli ich nie poinformujesz ze chcesz w zakupionym apartamencie zamieszkac
nie musza Ci takiej informacjii przekazac.
Osobiscie nie kupowalabym apartamentu w duzych kompleksach ..jak na przyklad
Campo Internacional,czy hotelach.
Tam zwykle kwota "comunidad" -miesieczna oplata za ogrodnika,administradora,produkty do utrzymania basenu etc-jest wysoka.
Poza tym im wiecej wspolokatorow tym trudniej sie z nimi dogadac na zebraniu
ktore odbywa sie raz do roku..
jak wszedzie..na calym swiecie..
Pamietaj aby biuro nieruchomosci przedstawilo Ci dokument,ze jego wlasciciele
nie maja na nim zadnego kredytu!!

MIEJ OCZY SZEROKO OTWARTE..PYTAJ O WSZYSTKO..

Nolimit
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 162
Rejestracja: pt, 15 sty 2010, 15:29

Re: procedura kupna nieruchomości

Post autor: Nolimit » śr, 3 kwie 2013, 10:55

Ja wlasnie chcialem zakupic w hotelu np Jardin del atlantico ze wzgledu na dobra lokalizacje - optymalna, hotel zyje, sa turysci cos sie dzieje.

Mozna cos kupic poza aparthotelem w dobrym punkcie? Gdzies tam domy na gorach odpoadaja czy daleko od centrum - deptaka itd. Faktycznie czynsz jest dosc wysoki ale chyba lepiej zaplacic i miec apartament w hotelu gdzie przyjezdzaja biura tui, neckerman itd i zawsze cos sie dzieje niz kupic cos z malym czynszem ale nikt o to nie dba bo i tak nikogo tam nigdy nie ma. Widzialem sporo takich niby okazji ale co z tego jak tam hula wiatr i zywej duszy nie ma. Niby woda w basenie ale nawet nie wiadomo czy kiedykolwiek byla wymieniana albo jakas konserwacja. Nie ma zadnej restauracji bufetu wszystko pozamykane. Widac ze lata swietnosci ma za soba.

Mysle zeby kupic apart przedewszystkim dla siebie na wakacje ale tez w razie czego zeby mozna bylo go wynajac turysta kiedy mnie nie ma. Mysle ze w playa del ingles np w takim hotelu Jardin zawsze znajda sie jacys chetni na wynajem. Myle sie?

Ogladalem tez hotel Rey carlosc - wyglada dosc staro itd ale ceny na booking.com sa zawrotne. Nie wiem co tam sie dzieje albo ma dziac w tym hotelu bo sprzedaja masowo aparty ponad 20 apartamentu w jedym czasie na sprzedaz... dziwna sprawa

Ogolnie nie wiem czy to dobry pomysl kupowac w takim starym hotelu jak np jardin del atlantico czy rey carlos, ale nowych w dobrym punkcie raczej nie ma albo ceny sa kosmiczne albo w ogole nie sprzedaja.


Gdzie poza hotelami czy kompleksem bungalowow mozna kupic apart? Mozesz podac jakies oferty - zebym wiedzial o czym mowisz. Jak ja szukam to zawsze jest albo w aparthotelu - gdzie nikogo nie ma albo w duzym hotelu gdzie sa ludzie albo w bungalowowach gdzies na gorach gdzie sa pozamykane baraki i widac ze kiedys cos tam sie dzialo dzisiaj juz nic. Albo dobre kompleksy bungalowow ale ponad 2 km do plazy czy jakis rozrywek.

PALOMA
Początkujący
Początkujący
Posty: 37
Rejestracja: ndz, 17 cze 2012, 12:12

Re: procedura kupna nieruchomości

Post autor: PALOMA » czw, 4 kwie 2013, 22:10

Nie zrozum mnie zle.
Ja Ci nic nie sugeruje.
Jedynie zwracam Ci uwage na kwestie,ktore obowiazkowo trzeba potraktowac bardzo odpowiedzialnie,zeby potem nie zalowac.
Wiadomo ze jednemu podoba sie kolor fioletowy,a drugi go nie znosi.
Sam Wiesz jaka kwota dysponujesz i ktore miejsce najbardziej Ci odpowiada.

Zycze powodzenia ..
udanego zakupu.

Awatar użytkownika
Włodek
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 58
Rejestracja: sob, 1 sty 2011, 10:14

Re: procedura kupna nieruchomości

Post autor: Włodek » ndz, 14 kwie 2013, 06:12

PALOMA pisze:Uwazaj aby apartament ktory zakupisz,nie byl przeznaczony do tak zwanej explotacion!
Niektore kompleksy przeznaczone sa wylacznie dla turystow.
Wlasciciel takiego apartamentu jest wtedy w nim intruzem.
Moze z niego korzystac 2 do 4 tygodni w roku.
Zanim kupisz taki apartament upewnij sie ,czy ten kompleks "esta libre de explotacion turistica".
Taki dokument powinien posiadac administrador kompleksu.
TO BARDZO WAZNE!!!

Czy to znaczy, że są również kompleksy tylko i wyłącznie dla rezydentów ?
Takie, w których właściciel nie może wynająć własnego apartamentu dla turystów, np. na tydzień lub kilka tyg. ?

Romano
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 73
Rejestracja: ndz, 14 cze 2009, 12:18
Lokalizacja: Gran Canaria/Polska

Re: procedura kupna nieruchomości

Post autor: Romano » pt, 14 cze 2013, 17:29

Jeszcze jest jeden problem przy otwarciu konta w banku celem zakupu nieruchomosci.Banki (np.Santander,Bankinter)od nie rezydentów żądają do otwarcia konta i odbioru przelewu pieniędzy z polskiego banku informacji skąd pochodzą te pieniądze . Zapobiegają w ten sposób praniu pieniędzy , ale tez stwarzają kłopot bo trzeba to jakoś udokumentować.

Waldek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: ndz, 18 sty 2009, 21:18
Lokalizacja: San Agustin / Gran Canaria

Re: procedura kupna nieruchomości

Post autor: Waldek » sob, 22 cze 2013, 22:36

Włodek pisze:
PALOMA pisze:Uwazaj aby apartament ktory zakupisz,nie byl przeznaczony do tak zwanej explotacion!
Niektore kompleksy przeznaczone sa wylacznie dla turystow.
Wlasciciel takiego apartamentu jest wtedy w nim intruzem.
Moze z niego korzystac 2 do 4 tygodni w roku.
Zanim kupisz taki apartament upewnij sie ,czy ten kompleks "esta libre de explotacion turistica".
Taki dokument powinien posiadac administrador kompleksu.
TO BARDZO WAZNE!!!

Czy to znaczy, że są również kompleksy tylko i wyłącznie dla rezydentów ?
Takie, w których właściciel nie może wynająć własnego apartamentu dla turystów, np. na tydzień lub kilka tyg. ?
Temat ten przerabiałem kilka lat temu i nie pamiętam szczegółów. O ile wiem to na Kanarach nie wolno wynajmować własnych domów czy apartamentów turystom ( kary do 30000€ ). Trzeba posiadać specjalną licencję, której uzyskanie zależy od twojego statusu emigracyjnego, położenia i rodzaju nieruchomości. Może ktoś ci coś więcej napisze. W zakładce ogłoszenia widziałem też takie, które dotyczą wynajmu apartamentów. Popytaj.........

Romano
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 73
Rejestracja: ndz, 14 cze 2009, 12:18
Lokalizacja: Gran Canaria/Polska

Re: procedura kupna nieruchomości

Post autor: Romano » pt, 28 cze 2013, 21:17

To ja dodam coś od siebie. Kupic jak to łatwo powiedzie.Zapomnijcie o prywatnym kupnie z ogłoszenia , trzeba miec przedstawiciela hiszpana w takim przypadku, oraz osobę tlumaczaca akt notarialny z es na pl.żeby otworzyć konto w banku na poczet zakupu nieruchomosci trżeba udokumentować skąd mamy pieniądze na zakup,potem numer NIE czekamy od 3 do 14 dni.jesli nieruchomość jest pod zestawem banku to płatność jest możliwa tylko czekiem za ktory banki żądają bajońskich sum.Podsumowujac jeśli nie macie znajomosci to kupno bez pośrednika nie jest możliwe!

Awatar użytkownika
viola
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 135
Rejestracja: pt, 27 kwie 2007, 22:59
Lokalizacja: POLSKA Gran Canaria
Kontaktowanie:

Re: procedura kupna nieruchomości

Post autor: viola » ndz, 18 sie 2013, 14:28

Staram sie byc na bierzaco,kilka razy w miesiacu podchodze w sprawie rezydencji czy numeru NIE jednak zalatwiamy to od reki,nie za kilka dni,co do notariusza rowniez .ostatnio bedac u notariusza ,wyszlismy po godzinie z kompletem dokumentow,nie wiem od czego to zalezy jednak nigdy nie bylam swiadkiem czekania na numer NIE,czy rezydencje,od 3 lat dostaje sie ja od reki.Bynajmniej w Las Palmas i Telde -na 100 %.

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości