Strona 1 z 1

Polak w Banku na Teneryfie

: wt, 12 lut 2019, 11:58
autor: damianstachowiak
Cześć Wszystkim,

Czy macie może kontakt do kogoś kto mówi po polsku i pracuje w jakimś banku /najlepiej Santander/ na Teneryfie?

Re: Polak w Banku na Teneryfie

: wt, 12 lut 2019, 18:57
autor: Marqs
Jak dotąd nie spotkałem rodaka w okienku, ale przy wyborze banku zwróć uwagę czy w bankowości internetowej mają menu w j. polskim. To Ci ułatwi korzystanie.Jest przynajmniej jeden bank który ma to, ale nie podam Ci nazwy ze względu na zasady Forum. Powodzenia w grze.

Re: Polak w Banku na Teneryfie

: wt, 12 lut 2019, 18:59
autor: camilozeta
Spoko, duze firmy i banki mozna podawac.

Salu2

Re: Polak w Banku na Teneryfie

: wt, 12 lut 2019, 20:19
autor: Marqs
Ok. Chodzi o Caixa.Ja mam akurat w innym, ale mój kumpel założył w Caixa i mile się zaskoczył, że w ustawieniach języka menu zobaczył polski.
Pozdrawiam wszystkich.

Re: Polak w Banku na Teneryfie

: śr, 13 lut 2019, 08:55
autor: damianstachowiak
No to jeżeli możesz to daj jakiś kontakt. Chodzi mi głównie o konto

Re: Polak w Banku na Teneryfie

: śr, 13 lut 2019, 17:50
autor: Marqs
Wykaz placówek znajdziesz w necie. Wpisz Caixa Tenerife i wybieraj. Założyć konto jest coraz trudniej. To co zajmowało dwa lata temu kilkanaście minut teraz trwa nawet ponad godzinę. Nie ma problemu jak masz stałe źródło dochodów z Polski np. emerytura lub renta. Jak prowadzisz działalność w Polsce to przedstaw dokumenty rejestrowe i dokument- historię z banku polskiego.Czasem wołają zaświadczenia z US o dochodach. Oczywiście poświadczone notarialnie i przetłumaczone. Polska nie ma umowy z Hiszpanią o honorowaniu dokumentów urzędowych i w niektórych sytuacjach mogą zażądać poświadczenia APOSTILLE które załatwia się odpłatnie w MSZ.Zależy na kogo trafisz.Jak masz załatwioną legalną pracę to przedstawisz umowę aby udokumentować wpływy środków.
Trzeba podpisać mnóstwo dokumentów (FATCA i wszelkie oświadczenia do bzdurnych problemów UE o unikaniu opodatkowania, prania pieniędzy etc.
Ale da się to przejść w ciągu 1-2 godzin. Musisz przedstawić NIE, a by załatwić NIE na wyspie (numer identyfikacyjny obcokrajowca)musisz posiadać tu meldunek. Trochę inaczej w przypadku zakupu nieruchomości.Meldunek, NIE (jak masz umowę przedwstępną to NIE załatwisz w Ambasadzie Hiszpanii w Polsce) , umowę wstępną z biurem nieruchomości i zaświadczenie z polskiego banku skąd przelejesz środki, gdyż u notariusza płacisz potwierdzonymi czekami wystawionymi przez Bank.Wystawienie czeków kosztuje czasem kilkaset euro. Zależy od kwoty, ale możesz tego uniknąć lub obniżyć taksę w przypadku ubezpieczenia w Banku (Bankassurance)kupowanej nieruchomości, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem.
W dużych oddziałach Banków (nie zawsze w filiach i agencjach) pracownicy mają wpięte w klapy flagi państwa którego języka używają poza hiszpańskim.Udaj się do banku i uzyskaj od konkretnej osoby informację co potrzeba(najlepiej w formie notatki) i potem rozmawiaj dalej z tą samą osobą.Unikniesz problemu "że jeszcze potrzeba to i to" Pokażesz tej osobie jej notatkę i przestanie wymyślać kolejne problemy.
Powodzenia i jak pisze Camillo SALU2

Re: Polak w Banku na Teneryfie

: ndz, 22 lis 2020, 12:07
autor: Kamyki
Założyłem konto w dużym banku na "S", przy asyście tłumacza.
Bankowcy potrzebowali wszystkiego, także przetłumaczonej deklaracji podatkowej (PIT) z Polski.
Niby konto mam, ale zablokowane są wpłaty, więc to coś dziwnego. Ponoć Madryt decyduje o tym, czy konto dla cudzoziemca uzyska pełną funkcjonalność. Taki stan zawieszenia trwa od ponad miesiąca, więc mam i jednocześnie nie mam tego konta.
Zasadniczo - nie polecam Dużego Hiszpańskiego banku na "S".

Planuję poszukać mniejszego, normalniejszego i dam znać co wyszło.