Darmowa podstawowa opieka zdrowotna

Wszystkie tematy związane z życiem na Kanarach
tatko
Zaangażowany
Zaangażowany
Posty: 293
Rejestracja: czw, 20 paź 2011, 08:48

Darmowa podstawowa opieka zdrowotna

Post autor: tatko » czw, 9 paź 2014, 13:54

Po nienajlepszych doświadczeniach z kubańskim lekarzem w kanaryjskiej służbie zdrowia postanowiliśmy poszukać jakichś angoli albo coś. Idziemy do Czerwonego Krzyża- w Tamaimo właśnie tam poznaliśmy znakomitą angielską lekarkę co to kazała babie przyjąć dziecko i zrobić Certificado de Salud do szkoły.
Wchodzimy i tłumaczymy że chcemy normalnie zapłacić ale chcemy te Certificado do nowej szkoły zanieść no i ogólnie procedura leków- czy na receptę z Polski coś wykupimy np.
Pani na nas popatrzyła i pyta NIE mają? a my że mamy, Empadronamiento mają? No pewnie że mamy. To czego chcą płaciić? Ruskie milionery czy inne gupki? Nie normale eu citizeny.
Taa- i od jak dawna myślicie że za podstawową opiekę medyczną trzeba płacić? No od samiusieńkiego początku. Oj głupie wy głupie- nie wierzycie mi mogę załatwić spotkanie z naszym adwokatem żeby wyjaśnił że się Wam należy. Dawaj Chica to spotkanie. Na wtorek na 10.
No to we wtorek będziemy wiedzieli więcej.
Na razie wiadomo że obcokrajowcom o statusie rezydenta przysługuje ale były jakieś zawirowania przepisów i podobno część urzędników stosuje błędną wykładnię!!! stąd abogado.
Znajomi zetknęli się w Puerto de la Cruz z błędną wykładnią debilki od empadronamiento co wydawało mi się po własnych doświadczeniach zupełnie niemożliwe stąd myślę że może tak być iż czytanie ze zrozumieniem przerosło urzędników.
Czyli reasumując- pogotowie i lekarz pierwszego kontaktu należy się bez książeczek NFOZ- podobno. Abogado da podstawę prawną to wrzucę na forum.

wnioski z wizyty w Cruz Roja

wszystkim rezydentom Wysp Kanaryjskich o dochodach do 100.000 euro(przejdę się do haciendo żeby zobaczyć jak też oni sobie radzą z rostowskim pojęciem "centrum interesów życiowych")przysługuje darmowa opieka zdrowotna- jak mi córka odda kartę pamięci to zrobię zdjęcia Rey Ordena
wszystkim menores(do 18lat) z empadronamiento jako dowodem stałego przebywania na Islas Canarias przysługuje darmowa opieka zdrowotna- zdjęcie j.w.

fundao
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: sob, 18 paź 2014, 20:58

Re: Darmowa podstawowa opieka zdrowotna

Post autor: fundao » pn, 27 paź 2014, 20:17

Witam, kontynuując wątek medyczny chciałbym zapytać czy istnieje prywatna służba zdrowia w oparciu o jakiś np. roczny abonament gdzie można iść do dowolnego specjalisty bez zbędnych kolejek? Mam na myśli głównie awaryjne sytuacje z dwójką małych dzieci ...

Dady
Bywalec
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: pt, 18 sty 2013, 15:36
Lokalizacja: Teneryfa/Polska
Kontaktowanie:

Re: Darmowa podstawowa opieka zdrowotna

Post autor: Dady » wt, 28 paź 2014, 20:29

Byłem w szpitalu/pogotowiu z zapaleniem oskrzeli. Ja + syn, 2 lata temu. Ubezpieczenie EKUZ i żadnych opłat ani pytań, nie mieliśmy nawet NIE.

Ubezpieczenia prywatne: koszt od 30€ - podobno od kilku m-cy są konieczne dla otrzymania NIE stałego. W Polsce można kupić Compensę za 270zł na 4 mce

fundao
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: sob, 18 paź 2014, 20:58

Re: Darmowa podstawowa opieka zdrowotna

Post autor: fundao » wt, 28 paź 2014, 20:59

Dzięki za informację. A jest szansa żeby się porozumieć po angielsku z personelem czy wyłącznie hiszpański ? Czy może są jacyś polscy lekarze?

Dady
Bywalec
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: pt, 18 sty 2013, 15:36
Lokalizacja: Teneryfa/Polska
Kontaktowanie:

Re: Darmowa podstawowa opieka zdrowotna

Post autor: Dady » śr, 29 paź 2014, 14:44

Polscy raczej nie. Angielskojęzyczni - bez problemu, ale prywatnie (czyli np. na prywatna polisę Compensa za 270zł/kwartał), na EKUZ to raczej espańoles.

Awatar użytkownika
Włodek
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 58
Rejestracja: sob, 1 sty 2011, 10:14

Re: Darmowa podstawowa opieka zdrowotna

Post autor: Włodek » czw, 13 lis 2014, 21:25

Dołożę jeszcze, że na ekuz receptę ze zniżką wypisali, 40%. Z kartą SS jest chyba 50%.

Tatko, czekam na podstawę prawną tego o czym pisałeś.

ola_b
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 66
Rejestracja: sob, 23 lut 2008, 11:00
Lokalizacja: Santa Cruz de Tenerife
Kontaktowanie:

Re: Darmowa podstawowa opieka zdrowotna

Post autor: ola_b » wt, 10 lut 2015, 16:14

W prywatnej sluzbie zdrowia sa zarowno polscy lekarze jak i polskie pielegniarki.

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości