Tarjeta sanitaria

Wszystkie tematy związane z życiem na Kanarach
Awatar użytkownika
palomita
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 81
Rejestracja: śr, 14 wrz 2011, 12:18

Tarjeta sanitaria

Post autor: palomita » pt, 17 lut 2012, 14:48

Hola a tod@s,
czytam wszystkie wpisy o tarjeta sanitaria i nie rozumiem za bardzo, czy móglby mi ktos wytlumaczyc w kilku zdaniach jak to dokladnie zrobic. Ja zlozylam wniosek 3 miesiace temu, czekalam spokojnie i nic nie przychodzilo do skrzynki. Dzis sie wybralam i w przychodni nie wiedzieli o co chodzi, wyslali mnie do departamento de tarjetas y pani minie grzecznie poinformowala ze nic z tego, wniosek wstrzymany bo jako ze jestesmy w UE, to musimy dostarczyc przetlumaczone zaswiadczenie z Zusu z Polski ze nie jestesmy ubezpieczeni i ze nie mamay prawa w Polsce do karty NFZ. Spotkala mnie wiec niezla niespodzianka po tak dlugim czasie, i teraz zanim to zalatwie to znowu tyle czasu bede musiala czekac. Wkurzylam sie ze mnie nie poinformowali ( mieli i tel. i adres) ze to jest potrzebne. Zaznacze ze nie pracuje wiec tarjeta sin recursos, wyczytalam jednak na forum ze jesli jest sie zarejestrowanym to owszem mozna o tarjete sie starac. Moze ktos wie czy wystarczy byc zarejestrowanym bez prawa do zasilku czy tylko ci z zasilkiem moga sobie ja wyrobic? pozatym moze ktos wie czy dziecku w ten sam sposób sie wyrabia czy moze latwiej, bo tez mam problem. Pozatym nie majac tu zadnych swiadczen, place Zus w Polsce indiwidualnie, to co teraz ? tam nie placic i tu nie miec, mozna zwariowac. pozdrawiam

tatko
Zaangażowany
Zaangażowany
Posty: 293
Rejestracja: czw, 20 paź 2011, 08:48

Re: Tarjeta sanitaria

Post autor: tatko » pt, 17 lut 2012, 16:54

to coś musiały laski poręcić albo płacisz w Polsce i masz zaświadczenie że podlegasz albo nie płacisz i nie podlegasz.
Myślałem że to drugie łatwiej (no bo będę im drukował kopie potwierdzeń to mi powiedzą że ich oszukuję)więc tak na głupiego zadzwoniłem do ZUS oni odesłali do NFZ a z NFZ do ZUS i że podobno oni to muszą na tych komputerach od Krauzego przez 2tygodnie sprawdzać!!!!. A ja chciałem że córka nie podlega-chociaż z litery prawa kazdy obywatel do 18roku życia podlega nawet jak nie jest ubezpieczony przez opiekunów prawnych.
Jak coś rzeczywiście potrzebujesz to mnie naprowadziły laski z forum hiszpańskiego- jedź do takiego ośrodka zdrowia gdzie jest Cruz Roja i rób co musisz(badania czy zaświadczenia czy wizytę) a oni potem pomogą Ci i poprowadzą sprawę- tylko im dostarczysz zaświadczenie - albo o przynależności albo o znalezieniu się poza systemem ubezpieczeń społecznych w Polsce. Do mnie dzwonili i załatwiali sami- mają wprawę przecież część ich "klientów" to bezdomni.

Awatar użytkownika
palomita
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 81
Rejestracja: śr, 14 wrz 2011, 12:18

Re: Tarjeta sanitaria

Post autor: palomita » pt, 17 lut 2012, 17:01

dzieki tatko,
ale moze sie orientujesz z tym INEMem, czy jak sie jest zarejestrowanym ale bez prawa do zasilku to nalezy sie tarjeta sanitaria, czy tez trzeba te zaswiadczenia z Polski?

Awatar użytkownika
camilozeta
Administrator
Administrator
Posty: 974
Rejestracja: pn, 22 maja 2006, 02:36
Kontaktowanie:

Re: Tarjeta sanitaria

Post autor: camilozeta » pt, 17 lut 2012, 17:13

tatko pisze:to coś musiały laski poręcić albo płacisz w Polsce i masz zaświadczenie że podlegasz albo nie płacisz i nie podlegasz.
Niestety, chociaż to absurd to jednak tak właśnie jest. Musisz dostarczyć zaświadczenie że nie podlegasz. Myśmy to załatwiali przez rodzinę. Jeszcze trzeba było do tłumacza z tym iść i poprosić żeby w tłumaczeniu stało jak wół to co nam podano, bo zus to jakoś trochę inaczej sformułował.

Jeśli podlegasz, to musisz postarać się w PL o międzynarodową kartę ubezpieczenia.

Salu2
http://www.camilozeta.com/ - Podróżując przez życie...
Obrazek

Awatar użytkownika
palomita
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 81
Rejestracja: śr, 14 wrz 2011, 12:18

Re: Tarjeta sanitaria

Post autor: palomita » pt, 17 lut 2012, 18:49

Podlegalam ubezpieczeniu, ale karta juz mi sie skonczyla byla tylko na miesiace, teraz od maraca juz nie bede podlegac, bo nie ma sensu mieszkac tu a placic tam i jezdzic do lekarza w czasie wakacji. Wiec jak rozumiem musze te zaswiadczenia dostarczyc. Ale Camilo jak to juz zalatwiales to powiedz mi to ma byc zaswiadczenie ze nie podlegam ubezpieczeniu w Polsce czy jeszcze cos. Bo mi powiedzieli ze certificado que no tengo derecho a tarjeta sanitaria (rozumiem ze to chodzi o karte NFZ - miedzynarodowa) bo innych przeciez w Polsce juz nie ma. A drugie to jakis certificado de hacienda de bienes.... to ja nie wiem co jest, myslalam ze to zaswiadczenie ze nie jestem ubezpieczona, ale znajomi z hiszpanii mówia ze to rozliczenie z podatku. Czy to mozliwe? przeciez rozliczenie roczne PIT w Polsce to chyba z 7 stron, przetlumaczyc to wszystko? rany goscia , zalamka :( :evil: a dziecko ? tez tak samo, czy jemu nalezy sie karta, do szkoly chodzi a do lekarza nie moze isc.

Awatar użytkownika
camilozeta
Administrator
Administrator
Posty: 974
Rejestracja: pn, 22 maja 2006, 02:36
Kontaktowanie:

Re: Tarjeta sanitaria

Post autor: camilozeta » pt, 17 lut 2012, 23:38

Nie, nie, żaden podatek. To jest zaświadczenie wystawiane chyba przez Cabildo. W Las Palmas jak ja to załatwiałem (7 lat temu) to było to na Avenida Primero de Mayo, ale być może już gdzie indziej przenieśli. To o ile pamiętam było zaświadczenie o nie posiadaniu nieruchomości. Idź do Seguridad Social i podadzą Ci adresy i szczegóły. W tłumaczeniu zaświadczenia z ZUS miało być o ile pamiętam że "no tiene cobertura sanitaria". W SS dowiesz się wszystkiego.

Może napisze ktoś kto to załatwiał na świeżo.

Salu2
http://www.camilozeta.com/ - Podróżując przez życie...
Obrazek

Awatar użytkownika
palomita
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 81
Rejestracja: śr, 14 wrz 2011, 12:18

Re: Tarjeta sanitaria

Post autor: palomita » sob, 18 lut 2012, 16:38

dzieki za info, widzisz ja zrozumialam ze musi byc to zaswiadczenie z Polski o nieruchomosniach, a okazuje sie ze to tutaj na miejscu. pozdrawiam

Awatar użytkownika
palomita
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 81
Rejestracja: śr, 14 wrz 2011, 12:18

Re: Tarjeta sanitaria

Post autor: palomita » pn, 20 lut 2012, 22:45

Mama byla w NFZ w Warszawie i powiedzieli jej ze zadnego zaswiadczenia ze nie podlegam ubezpieczeniu nie wypisuja, babka zrobila oczy i powiedziala ze w zadnym wypadku, oni nic takiego nie robia, ewentualnie jesli hiszpania wystapi z takim wnioskiem to odpisza. Ale przeciez oni nie wystapia bo to kazdego indiwidualna sprawa. Moze ktos zalatwial to ostatni i wie jak to dokladnie wyglada procedura z ta tarjeta sanitaria? (sin recursos) bo nie pracuje. Jak dokladnie nazywa sie te zaswiadczenie z Polski i gdzie o to sie starac? A dziecko jak ma wyrobic karte?

Awatar użytkownika
palomita
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 81
Rejestracja: śr, 14 wrz 2011, 12:18

Re: Tarjeta sanitaria

Post autor: palomita » pn, 20 lut 2012, 22:53

czy ktos zna centros de salud donde trabaja cruz roja? w Las Palmas, podobno tam latwiej wyrobic karte, pozdrawiam

tatko
Zaangażowany
Zaangażowany
Posty: 293
Rejestracja: czw, 20 paź 2011, 08:48

Re: Tarjeta sanitaria

Post autor: tatko » pn, 20 lut 2012, 23:16

to Ty jesteś na Gran Canarii?
Tipo asamblea Local Municipio PALMAS DE GRAN CANARIA, LAS
Presidente/a Cacereño Diaz, Antonio Provincia LAS PALMAS
Dirección Leon Y Castillo, 231
Teléfono 928290000 Nº de socios (Enero 2012 ) 15712
Fax Nº de voluntarios (Enero 2012 ) 2841

U mnie pan w Zus-ie znał sytuację bo już komuś wystawiał.
Mów że potrzebujesz zaświad czenia iż w Polsce nie opłacasz składek i że nikt za Ciebie nie opłaca( w sensie UP czy pracodawca).

Awatar użytkownika
camilozeta
Administrator
Administrator
Posty: 974
Rejestracja: pn, 22 maja 2006, 02:36
Kontaktowanie:

Re: Tarjeta sanitaria

Post autor: camilozeta » wt, 21 lut 2012, 01:22

palomita pisze:Mama byla w NFZ w Warszawie i powiedzieli jej ze zadnego zaswiadczenia ze nie podlegam ubezpieczeniu nie wypisuja, babka zrobila oczy i powiedziala ze w zadnym wypadku, oni nic takiego nie robia
A dlaczego była w NFZ a nie w ZUS?? Myśmy to załatwiali w ZUS, co powyżej napisałem. Powiedz mamie niech tak łatwo nie odpuszcza, niech idzie do kierownika a jak trzeba to i wyżej ale w ZUS a nie NFZ. Składki pobiera ZUS i to u nich jesteś albo i nie jesteś ubezpieczona i to oni administrują. NFZ zajmuje się tylko leczeniem i dlatego mamę odesłali z kwitkiem.

O ile pamiętam to dziecko dostaje automatycznie jak już Ty będziesz miała.

Salu2
http://www.camilozeta.com/ - Podróżując przez życie...
Obrazek

Awatar użytkownika
palomita
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 81
Rejestracja: śr, 14 wrz 2011, 12:18

Re: Tarjeta sanitaria

Post autor: palomita » wt, 21 lut 2012, 11:40

ok, wyslalam mame do ZUSu mam nadzieje ze cos zalatwi, pozdrawiam i dzieki za info

Awatar użytkownika
ewita170
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 52
Rejestracja: pn, 12 mar 2012, 15:16
Lokalizacja: Costa del Silencio Arona

Re: Tarjeta sanitaria

Post autor: ewita170 » wt, 13 mar 2012, 15:50

palomita pisze:ok, wyslalam mame do ZUSu mam nadzieje ze cos zalatwi, pozdrawiam i dzieki za info
I co załatwiła cos mama? Ciekawi mnie to dlatego, ze sama posiadam Tarjeta Sanitaria tylko, ze z Andalucia i gdy chciałam zmienic niestety Pani u lekarza zażadała ode mnie dokumentów z Polski, dobre co nie? Od 4 lat posiadam ubezpieczenie w Hiszpanii i nagle na Wyspach, bo obecnie nie pracuję żądaja dokumentów z Polski w sumie sama nie wiem co zrobić, moim skromnym zdaniem mam dwa wyjścia, czekac az znajde pracę i dopiero iść zmienić, albo w razie potrzeby (jakiejś gwałtownej choroby) udac się z aktualnie posiadana kartą w końcu jestem chyba cały czas rezydentem Hiszpanii, ostatnie co mi pozostaje to załatwiac dokumenty z Polski a to mi się nie usmiecha, mam nadzieje ze nie będe musiała nic sciągać z Polski.
Pozdrawiam Ewa

kr0la80
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pn, 27 wrz 2010, 10:29

Re: Tarjeta sanitaria

Post autor: kr0la80 » czw, 22 mar 2012, 17:50

Witam,
takie zaświadczenie, że nie podlegasz ubezpieczeniu społecznemu w Polsce i że nie płacisz składek wystawia miejscowy ZUS, wiem bo sama załatwiałam. Też czekałam trzy miesiące na ogarnięcie tematu, ale gdy w końcu Pani w przychodni wytłumaczyła mi jakiego świastka brakuje, udało mi się pchnąć sprawę z miejsca. Chyba po dwóch tygodniach od dostarczenia przetłumaczonych zaświadczeń z ZUSu otrzymałam tarjeta sanitaria, dla mnie i dzieci. Pozdrawiam z Teneryfy.

Awatar użytkownika
palomita
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 81
Rejestracja: śr, 14 wrz 2011, 12:18

Re: Tarjeta sanitaria

Post autor: palomita » czw, 22 mar 2012, 22:26

dzieki za info, o to mi chodzilo :D

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości