Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

La Gomera - przedostatnia pod względem powierzchni (378 km kw.) wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich. Zamieszkiwana przez 19 580 osób (2003 r). Administracyjnie przynależna do prowincji Santa Cruz de Tenerife. Siedzibą władz wyspy (cabildo insular) jest miasto San Sebastián de La Gomera.

Pierwotnie zaludniona przez Guanczów, odkryta przez Hiszpanów w XV w, częściowo podbita przez Jean de Béthencourta i stopniowo zasiedlana przez hiszpańskich osadników, który przejęli od Guanczów język gwizdów el silbo.

Krzysztof Kolumb zatrzymał się na La Gomerze w 1492 - był to jego ostatni postój przed przepłynięciem Atlantyku i odkryciem Ameryki. Do dziś zachował się dom odkrywcy w stolicy wyspy. Obecnie głównym źródłem dochodu wyspiarzy jest turystyka.

Podział administracyjny

La Gomera dzieli się na 6 gmin:

Agulo
Alajeró
San Sebastián de La Gomera - stolica wyspy
Hermigua
Valle Gran Rey
Vallehermoso

Geografia i przyroda

Wyspa pochodzenia wulkanicznego, kształtu okrągłego i otoczona urwistym wybrzeżem, pozbawionym dogodnych portów naturalnych. Najwyższym szczytem wyspy jest Garajonay (1487 m wysokości). Wnętrze wyspy jest skaliste, poprzecinane głębokimi wąwozami, bardzo utrudniającymi komunikację (jest to jeden z powodów używania na wyspie języka gwizdów el silbo). Naturalna szata roślinna to wawrzynowe lasy laurisilva. Uprawy rolne (głównie winorośl i banany) na żyznej glebie wulkanicznej, tarasowe, nawadniane pola na zboczach górskich.

Tekst i zdjęcia pochodzą z Wikipedii i są udostępniane na licencji GNU.