Dzień dobry :)

Możesz się tu przedstawić innym użytkownikom i napisać co łączy cię z Wyspami Kanaryjskimi
Awatar użytkownika
mar.gines
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn, 14 wrz 2015, 20:51

Dzień dobry :)

Post autor: mar.gines » śr, 16 wrz 2015, 17:35

Mieszkam na Gran Canaria w Vecindario od 2 miesięcy wraz z mężem i synem (15 lat).
Od dzisiaj jestem szczęśliwą posiadaczką Zielonej Karty :) Jestem więc na świeżo z aktualną procedurą wynajmu mieszkania, założenia konta w banku, meldunku, numeru NIE, i otrzymania zielonej karty.
Gdyby ktoś potrzebował info, służę wiedzą :)
pozdrawiam
Marlena

robmarkro
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 175
Rejestracja: pn, 31 sie 2015, 10:47

Re: Dzień dobry :)

Post autor: robmarkro » śr, 16 wrz 2015, 23:28

witam w Vecindario, Ja tu juz 6 lat mieszkam

tatko
Zaangażowany
Zaangażowany
Posty: 293
Rejestracja: czw, 20 paź 2011, 08:48

Re: Dzień dobry :)

Post autor: tatko » pt, 18 wrz 2015, 03:07

@mar.gines jeśli możesz to przybliż ciut jak to teraz wygląda w zakresie meldunków itd.
Ja robiłem duże zielone NIE- bezterminowe i potem empadronamiento czyli zameldowanie po wynajęciu mieszkania i to juz było wszystko, zrobiliśmy jeszcze SS numer ale wiem że to sie zmieniło na pewno
jeżeli ma się ochotę to można było jeszcze zrobic sie rezydentem podatkowym wystarczy pojechać do tutejszej skarbówki i zgłosic taki zamiar- nawet mi to kilka razy polecali w ayuntamiento.
Plz napisz na forum bo naroslo tyle kłamstw cwaniaczków robiących kasę na niewiedzy rodaków że aż smutno

dorocina
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: sob, 6 cze 2015, 20:37

Re: Dzień dobry :)

Post autor: dorocina » pt, 18 wrz 2015, 10:16

Witam :)
Oj tak, popieram tatkę.
Ja właśnie niedługo rozpocznę pobyt na Kanarach i choć na Teneryfie, to myślę, że wskazówki z GC będą również przydatne.
Proszę, przybliż jeśli możesz, jak kolejno wyglądała droga do Zielonej Karty i, czy, faktycznie, jest taki problem z założeniem konta? A jeśli konto mam brytyjskie, to czy będzie łatwiej?
@mar.gines, myślę, że wszystkie Twoje bieżące wiadomości, przydadzą się nie tylko mnie, więc z góry dziękuję :)
Pozdrowienia (jeszcze) ze Szocji

jehud
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: ndz, 11 mar 2012, 18:32

Re: Dzień dobry :)

Post autor: jehud » ndz, 20 wrz 2015, 10:49

Cześć
Też mam takie pytanko o Numer NIE.
Czy to co jest napisane na stronie Polskiej Ambasady RP w Madrycie jest faktem odnośnie NIE ?

"Aby uzyskać numer NIE należy przedłożyć następujące dokumenty:

wniosek o wydanie numeru NIE - Formularz EX-15,
dowód osobisty lub paszport wraz ze zdjęciem,
dokumenty uzasadniające powody ubiegania się o uzyskanie numeru NIE, np. zaświadczenie z uczelni w przypadku studentów, umowa najmu mieszkania, zaświadczenie o zameldowaniu na terenie Hiszpanii (empadronamiento) i in."

Mam umowę najmu mieszkania, paszport i inne, chce założyć tutaj Autónomo

Czy to wystarczy ??
Dużo osób mi mówi że muszę mieć prace żeby dostać ten numer..

Jestem tu od niedawna i byłbym wdzięczny za informacje.

Pozdrawiam
Bartek - Fuerteventura

Awatar użytkownika
camilozeta
Administrator
Administrator
Posty: 974
Rejestracja: pn, 22 maja 2006, 02:36
Kontaktowanie:

Re: Dzień dobry :)

Post autor: camilozeta » ndz, 20 wrz 2015, 11:49

jehud pisze: Mam umowę najmu mieszkania, paszport i inne, chce założyć tutaj Autónomo

Czy to wystarczy ??
Dużo osób mi mówi że muszę mieć prace żeby dostać ten numer..
Właśnie przejrzałem stronę rządową, trzeba być zatrudnionym u kogoś albo być samozatrudnionym. Można też być studentem albo starać się o rezydencję w oparciu o kogoś z rodziny kto już tam mieszka. Ewentualnie można też się starać na podstawie posiadanych wystarczających środków finansowych, ocenianych indywidualnie. Tutaj więcej: http://www.interior.gob.es/en/web/servi ... residencia

W Twoim przypadku wystarczy zarejestrować Autónomo.

Salu2
http://www.camilozeta.com/ - Podróżując przez życie...
Obrazek

Awatar użytkownika
mar.gines
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn, 14 wrz 2015, 20:51

Re: Dzień dobry :)

Post autor: mar.gines » ndz, 20 wrz 2015, 22:43

Jeszcze raz witam wszystkich serdecznie :) A więc służę wiedzą i doświadczeniem :)

Numer NIE wyrabiamy na posterunku Policji. Mieszkając jeszcze w hotelu musieliśmy udać się do głównej siedziby w Maspalomas. Mąż czekał na odbiór 2 tygodnie. Wnioski do wypełnienia otrzymuje się na miejscu. Najlepiej przynieść od razu ze sobą ksero paszportu. W ogóle udając się do jakiegokolwiek urzędu dobrze jest zaopatrzyć się w kserokopie potrzebnych dokumentów, bo może się okazać, że kopii nie robią a ty latasz po mieście i szukasz kopiarki ;) Jako powód mąż podał, że chce tu otworzyć konto w banku. Opłata wynosi 9,45 euro, w najbliższym banku.

Mieszkanie wynajęliśmy w oparciu o paszporty oraz męża nr NIE i jego umowę o pracę. Wdaje mi się, że NIE nie jest wymagane do wynajęcia mieszkania, ale na 100% nie jestem pewna.

Konto otworzyliśmy w BBVA, aby było całkowicie darmowe na konto musi wpłynąć co miesiąc min. 600 euro. Niestety większość banków otwiera konta tylko rezydentom. BBVA nie ma takiego wymogu.

Mając wynajęte mieszkanie udałam się (wraz z umową) do miejscowej Guardia Civil i numer NIE otrzymałam od ręki :)

Następnie dokonaliśmy wstępnego zameldowania w Ayuntamiento. Nie wcześniej niż po 2 dniach należy wrócić do Ayuntamiento aby dokonać wpisu do ewidencji obcokrajowców "Volante de empadronamiento", w moim urzędzie odbyło się to bez kolejki i trwało zaledwie 5 min.

Jeżeli masz pracę, to cała ta procedura idzie dużo szybciej, a jeśli nie masz pracy to niestety troszeczkę trzeba się nachodzić ;)

Aby otrzymać kartę rezydenta należy przedłożyć na Policji następujące dokumenty:
1. paszport
2. NIE
3. dokument potwierdzający otwarcie konta, konto oczywiście musi być hiszpańskie (potrzebny paszport i NIE)
3. volante de empadronamiento
4. umowę wynajmu mieszkania (tak było w naszym przypadku)
5. zdrowotne ubezpieczenie państwowe (jeśli masz tu pracę to wynika z umowy o pracę) lub prywatne (jeśli nie masz tu pracy) - w przypadku ubezpieczenia prywatnego należy pokazać kontrakt wraz z wypisem, jakie usługi zawiera ubezpieczenie.
6. umowę o pracę (na Kanarach) lub jeśli masz inne źródło dochodu, należy przedłożyć wyciąg z konta, że masz kasę na życie (osoba dorosła 6000 euro/os, dziecko 3000 euro/os)

Jeżeli wszystkie dokumenty są OK to otrzymujesz kartę rezydenta - przed jej odbiorem należy udać się z kwitem, który wystawi policjant, do banku dokonać opłaty 10, 60 euro.

Z kartą rezydenta wracasz do Ayuntamiento do osoby, która wydała Volante de empadronamiento, pokazujesz kartę i następuje zakończenie meldunku :)
...............................................................................................................................

Z nr NIE jest taka sprawa, że jego ważność upływa po 3 miesiącach (niestety nie wiem co potem), dlatego też radzę, że jeśli nie masz pracy i na dany moment nie spełniasz wszystkich warunków aby otrzymać status rezydenta to nie spiesz się z nadaniem tego numeru.
Tak naprawdę jeśli masz tu pracę to otrzymanie statusu rezydenta to już bułka z masłem ;) Jeśli chcesz tu szukać pracy to poczekaj z nadaniem nr NIE, nadasz go sobie przed podpisaniem umowy o pracę. Jak pisałam wyżej, jeśli masz wynajęte mieszkanie, to nr dostajesz od ręki w swoim okręgu.

mam nadzieję, że pomogłam :)
pozdrawiam
Marlena
Marlena

Awatar użytkownika
mar.gines
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn, 14 wrz 2015, 20:51

Re: Dzień dobry :)

Post autor: mar.gines » ndz, 20 wrz 2015, 23:39

robmarkro pisze:witam w Vecindario, Ja tu juz 6 lat mieszkam
O to super, czyli jest nas tu trochę w Vecindario :) jest tu jeszcze jedno małżeństwo :)
Marlena

dorocina
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: sob, 6 cze 2015, 20:37

Re: Dzień dobry :)

Post autor: dorocina » sob, 26 wrz 2015, 22:38

mam nadzieję, że pomogłam :)
pozdrawiam
Marlena
Mnie bardzo, dzięki :)

Nolimit
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 162
Rejestracja: pt, 15 sty 2010, 15:29

Re: Dzień dobry :)

Post autor: Nolimit » czw, 3 gru 2015, 11:11

Fajnie, ze chcialo Ci sie podzielic doswiadczeniem :)

Mam takie pytanie poboczne. Jak to jest z tymi formalnosciami na kanarach. Np taki nr NIE co pytam kogos to kazdy praktycznie mowi co innego. Np jedni mowia ze jak chce wynajac mieszkanie to juz musze miec NIE oraz umowe o prace koniecznie. Inni pisza ze najpierw trzeba miec mieszkanie zeby dostac NIE. To jest przyklad - ale np z rezydencja tez mam rozne opinie. Czy to jest tak ze w roznych miejscach na kanarach sa inne procedury, dlatego zdania sa zupelnie odmienne? Czy moze zalezy to od dnia urzednika. Troche mnie to dziwi ze przy - wydaje sie prostych sprawach urzedowych jest tyle roznych opinii, zupelnie odmiennych.

Nr NIE - piszesz, ze dostaje sie na max 3 miesiace. Ja mam informacje ze NIE jest bezterminowe.

Mam tez rozne opinie co do tego ile mozna przebywac na wyspach bez jakiejkolwiek rejestracji. Niektorzy informuja ze jest to pol roku, inni ze 3 miesiace. Pytanie tez co moze sie stac jesli przebywam na kanarach dluzej od wyznaczonego okresu. Np mam wynajete mieszkanie na rok czasu ale nie mam tego nigdzie zgloszonego. Mozna tak czy sa jakies problemy? Przyjumac ze nie pracuje na kanarach tylko w PL, a na kanarach tylko mieszkam. Trzeba to w ogole gdzies zglaszac? A co jak nie zglosze?

Jeszcze mam pytanie odnosnie rezydencji - jakie ona daje przywileje i czy jesli chcemy tylko mieszkac na kanarach (pracujac w PL-firma) i nic poza tym to czy taka rezydencja cos pomaga? I czy w ogole mozna byc rezydentem jesli pracuje sie w PL i tam odprowadza wszystkie skladki i podatki?

Awatar użytkownika
Dzidek
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 488
Rejestracja: wt, 23 lis 2010, 09:34
Lokalizacja: Polska

Re: Dzień dobry :)

Post autor: Dzidek » czw, 3 gru 2015, 22:04

Witam
Odpowiadam z mojego doświadczenia.
Do wynajęcia domu potrzebowałem N.I.E do N.I.E potrzebowałem domu...W dniu podpisania kontraktu wyrobiłem N.I.E. na adres który miałem wynająć i tak to załatwiłem.N.I.E. jest ważne na 3 miesiące i po tym okresie je przedłużasz numer N.I.E faktycznie zostaje przy tobie na stałe jako liczba,w momencie uzyskanie rezydenta jet on powiązany z N.I.E i to jest na stałe.

Jeśli chodzi o przebywanie to obstawiam pół roku ale jeszcze to sprawdzę ,pewne jest,że po tym okresie musisz przerejestrować auto i zmienić prawo jazdy.

Odnośnie rezydenta to na dzień dzisiejszy uważam,że bardziej szkodzi i przeszkadza niż pomaga,jeśli nie pracujesz tu na miejscu.Można sobie skomplikować wiele spraw właśnie przez rezydenta.
Pozdrawiam
Widzisz? Nie widzę...Aaaaaa widzisz

iwcia
Gość
Gość
Posty: 2
Rejestracja: pt, 27 lis 2015, 13:35

Re: Dzień dobry :)

Post autor: iwcia » wt, 8 gru 2015, 11:58

Witaj Marleno, mam na imię Iwona i od niedawna jestem na forum. Wiesz, od 23 do 30 stycznia będę z mężem na Gran Canarii. Jedziemy tam po raz pierwszy, by rozejrzeć się i zaczerpnąć języka w kwestii ewentualnej przeprowadzki na Szczęśliwe Wyspy :D . Napisz proszę, czy byłoby możliwe zaprosić Cię na kawę i porozmawiać trochę o Twoich doświadczeniach ? My mamy dwóch synów w wieku 11 lat i powiem Ci, że obawa o to jak oni sobie poradzą w zupełnie nowym środowisku - najbardziej spędza mi sen z powiek.... :( Ja już trochę podróżowałam w przeszłości, więc to nie będzie takie trudne.... gorzej z nimi. Może wiesz, jak na Kanarach są przyjmowane w szkołach dzieci obcokrajowców, bo sama masz syna.
Gdybyś mogła to odpowiedz proszę, będzie mi miło Cię poznać :)
Iwona

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości