Ubezpieczenie zdrowotne

Wszystkie tematy związane z życiem na Kanarach
Romano
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 73
Rejestracja: ndz, 14 cze 2009, 12:18
Lokalizacja: Gran Canaria/Polska

Ubezpieczenie zdrowotne

Post autor: Romano » pt, 10 maja 2013, 11:32

Witam, jak wygląda sprawa ubezpieczenia zdrowotnego na kanarach dla Polaków którzy nie mają ubezpieczenia w Polsce tzw.karty EKUZ uprawniającej do konsultacji medycznej w unii.W takiej sytuacji jako rezydent na kanarach który nie pracuje ani w Polsce ani na kanarach lepiej wykupić ubezpieczenie w firmie ubezpieczeniowej w Polsce czy na kanarach żeby korzystać z kanaryjskiej słuzby zdrowia? Czy jako rezydent ale nie pracujacy ma się ubezpieczenie bezpłatne na kanarach?

Awatar użytkownika
ewita170
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 52
Rejestracja: pn, 12 mar 2012, 15:16
Lokalizacja: Costa del Silencio Arona

Re: Ubezpieczenie zdrowotne

Post autor: ewita170 » ndz, 12 maja 2013, 18:22

Można mieć ubezpieczenie zdrowotne jeśli posiadasz rezydenta, zameldowanie, numer seguridad social, nie pracujesz, ale jestes zarejestrowany jako bezrobotny, wtedy możesz udać się do przychodni podlegajacej twojemu miejscu zamieszkania i tam otrzymasz tymczasowa kartę w oczekiwaniu na normalna
Pozdrawiam Ewa

Romano
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 73
Rejestracja: ndz, 14 cze 2009, 12:18
Lokalizacja: Gran Canaria/Polska

Re: Ubezpieczenie zdrowotne

Post autor: Romano » ndz, 12 maja 2013, 18:35

Super, dziękuję to bardzo dobrze.

Awatar użytkownika
viola
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 135
Rejestracja: pt, 27 kwie 2007, 22:59
Lokalizacja: POLSKA Gran Canaria
Kontaktowanie:

Re: Ubezpieczenie zdrowotne

Post autor: viola » ndz, 2 cze 2013, 08:27

ewita170 pisze:Można mieć ubezpieczenie zdrowotne jeśli posiadasz rezydenta, zameldowanie, numer seguridad social, nie pracujesz, ale jestes zarejestrowany jako bezrobotny, wtedy możesz udać się do przychodni podlegajacej twojemu miejscu zamieszkania i tam otrzymasz tymczasowa kartę w oczekiwaniu na normalna
Pozdrawiam Ewa
Niestety to sie zmienilo,w tym roku,nie dostaniesz tymczasowej karty w przychodni juz nie.Bylam zarejstrowac w urzedzie Polaka ktory prosil o pomoc,dotychczas bylo tak jak napisalas jednak to uleglo zmianie,zarejstrowany ruszyl do seguridad social,potem do przychodni i tu niespodzianka,niestety.Jednak szybko znalazl prace i ponownie ruszylismy do przychodni gdzie bez problemu dostal karte i mogl korzystac z pelnych uslug medycznych.Jednak mozna ubezpieczyc sie prywatnie.

Awatar użytkownika
ewita170
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 52
Rejestracja: pn, 12 mar 2012, 15:16
Lokalizacja: Costa del Silencio Arona

Re: Ubezpieczenie zdrowotne

Post autor: ewita170 » pn, 3 cze 2013, 09:25

odnośnie ostatniego wpisu, piszesz, ze coś zmieniło się w tym roku no może właśnie na to jak opisałam ponieważ ja załatwiałam kartę w przychodni na teneryfie dopiero w tym roku, choć jesteśmy w Hiszpanii ładnych kilka lat jednak przedtem mieszkaliśmy w Andalucii i do sierpnia zeszłego roku o ile się nie mylę bezrobotny bez prawa do zasiłku nie miał prawa do leczenia i wtedy to się zmieniło, że jeśli posiadasz nr SS i jesteś zarejestrowany jako bezrobotny to masz prawo do leczenia, chyba ze to się zmieniło jakoś teraz nie dawno bo przynajmniej w styczniu było tak jak napisałam. To czy posiadamy prawo do leczenia czy też nie można sprawdzić w ciągu kilku minut na stronie Seg-Social Sedeelectronica w zakładce dokumenty bez certyfikatów.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
ewita170
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 52
Rejestracja: pn, 12 mar 2012, 15:16
Lokalizacja: Costa del Silencio Arona

Re: Ubezpieczenie zdrowotne

Post autor: ewita170 » pn, 3 cze 2013, 09:28

A jeszcze mi się zapomniało, bo jak teraz tak sobie pomyślałam to wszystko możliwe, ze warunkiem do bycia ubezpieczonym z urzędu pracy jest wcześniejsze przepracowanie 180 dni na terenie Hiszpanii, nie ważne kiedy to było. Ale tego nie jestem pewna.

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości